Na 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Koalicja Bezpieczni w Pracy włączyła się w obchody tego święta organizując w ostatnim tygodniu kwietnia „Tydzień Bezpieczeństwa”, którego motywem przewodnim jest ergonomia pracy.

Ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy ma na celu zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na potrzebę dążenia do minimalizowania zagrożeń występujących w miejscu pracy.

„Zejdź na ziemię i poznaj zasady ergonomii”

Wśród aktywności przewidzianych w tym czasie dla pracowników firm tworzących Koalicję przygotowano materiały merytoryczne dotyczące ergonomicznej pracy, prawidłowego przygotowania stanowiska podczas pracy zdalnej, odpowiedniego ustawienia monitora komputera czy bezpiecznego podnoszenia ciężarów.

– Zdecydowaliśmy, że tematem tegorocznego święta bhp powinna być ergonomia. Pandemia, która wymusiła ogromne zmiany na rynku pracy, w tym, w przypadku pracy biurowej, spowodowała przejście części pracowników na pracę zdalną, uświadomiła wszystkim, jak istotne jest przygotowanie stanowiska pracy pod kątem ergonomicznych rozwiązań – mówi Anna Jabłońska, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy, dyrektor zarządzająca CWS Polska. – Motywem przewodnim całej kampanii został zawieszony w kosmosie astronauta-ergonauta, który przypomina, że my nie pracujemy w próżni, a nasze ciało poddane jest siłom fizycznym, które przy braku zachowania ergonomicznych zasad pracy potrafią spowodować stały lub czasowy uszczerbek na zdrowiu. Często brak ergonomii w pracy mści się po latach – przypomina Anna Jabłońska.

Przede wszystkim zaangażować pracownika

Firmy tworzące Koalicję – CWS, DHL Parcel, PW Krystian, TenCate Protecitve Fabrics – przygotowały dla swoich pracowników artykuły merytoryczne, infografiki, plakaty, prezentacje, newslettery, a także specjalny quiz, w którym każdy „ergonauta” może sprawdzić, jaka planeta mu patronuje.

– Quiz jest raczej lekką formą zaangażowania pracowników, którzy z jednej strony mogą na temat spojrzeć nieco z przymrużeniem oka, z drugiej strony zależało nam, aby przemycić w nim jak najwięcej merytorycznych treści. Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału – dodaje Anna Jabłońska.