Praca wymagająca przebywania w bliskiej odległości od miejsca produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego automatycznie niesie za sobą zagrożenie wybuchem oparów gazu i wiąże się z ryzykiem zagrożenia życia i poważnych zniszczeń.

W branżach zagrożonych wybuchem oparów lub wystąpieniem łuku elektrycznego wymagane jest w związku z tym noszenie odzieży ognioochronnej. W Stanach Zjednoczonych już od 2010 roku stanowią o tym przepisy Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (Occupational Safety & Health Administration, OSHA, odpowiednik Państwowej Inspekcji Pracy). Nowe wytyczne, w tym kraju, istotnie wpłynęły na potrzeby zaopatrzeniowe firm w branży paliwowej i gazowej oraz ich podwykonawców. Co naturalne, w wyniku wprowadzenia wspomnianych regulacji prawnych wielu producentów z branży ropy naftowej i gazu ziemnego pospiesznie zakupiło dostępną odzież ognioochronną – zwykle bez przyjrzenia się jej strukturze, właściwościom ochronnym, jakości – zwracając natomiast uwagę na cenę. Niestety, niska cena zwykle wiąże się również z niską jakością. Specjalistyczny produkt, jakim jest odzież ognioochronna, wymaga specjalistycznego, wieloaspektowego podejścia.

Odzież ognioochronna. Specyfika i różnice

Liczy się wszystko. Grubość tkaniny, poziom ochrony, trwałość a nawet projekt ubrania. Trzeba bowiem wiedzieć, że wygoda, poczucie komfortu oraz wygląd odzieży ognioochronnej w dużej mierze zależą od rodzaju materiału ognioochronnego, z którego jest wykonana. Starając się pośpiesznie spełnić wymagania OSHA, wiele firm zakupiło odzież oznaczoną amerykańskim certyfikatem NFPA 2112 lub europejską normą EN ISO 11612, będąc przekonanym o słuszności wyboru. Jednak, wspomniana certyfikacja oraz relatywnie niższa cena ubrań nie gwarantują ich dłuższej żywotności. To, co postrzegane jest jako oszczędne rozwiązanie, może w dłuższej perspektywie okazać się wyborem najdroższym.

Naturalne właściwości ognioochronne a materiały impregnowane chemicznie

Wyróżnia się dwa rodzaje materiałów ognioochronnych wykorzystywanych do produkcji odzieży: mające naturalne właściwości ognioochronne oraz impregnowane chemicznie. Włókna o naturalnych własnościach ognioochronnych zachowują je na zawsze, ponieważ właściwości te wynikają z chemicznej budowy molekularnej takiego materiału. Nie da się ich wyprać lub zużyć, a odzież wykonana z takiego materiału będzie ognioochronna zawsze, bez względu na długość jej użytkowania.
Ognioochronne materiały impregnowane, bawełniane lub mieszanki wykończone techniką Proban® lub Pyrovatex, poddawane są procesowi chemicznemu, który nadaje im właściwości ognioochronne. Z czasem jednak właściwości te słabną, a odzież wykonana z takich materiałów przestaje zapewniać odpowiednią ochronę. Zużycie, ścieranie, ekspozycja na promienie UV, a nawet pranie mogą skrócić okres użytkowania materiałów ognioochronnych modyfikowanych chemicznie. Jeśli dodamy do tego, że procesy chemiczne, którym poddawane są materiały takie jak bawełna, często stanowią znaczące zagrożenie dla środowiska (odpady), łatwo stwierdzić, że koszt takiej odzieży przestaje być opłacalny.
Immanentną cechą odzieży wykonanej z włókien naturalnych takich jak bawełna, impregnowana chemicznie, jest ponadnormatywna kurczliwość. Wpływa to, oczywiście, na komfort i długość użytkowania takiego ubrania. Uwzględnienie kryterium ceny jest bezdyskusyjne dla każdego działu zamówień, warto jednak wziąć pod uwagę także trwałość produktu, jego jakość, by po jednym czy dwóch sezonach użytkowania nie było konieczności zamawiania kolejnych partii odzieży ognioochronnej.

Materiały o naturalnych właściwościach ognioochronnych

Materiały wykonane w stu procentach z włókien aramidowych, to prawdopodobnie najlepiej znane na rynku tkaniny o naturalnych właściwościach ognioochronnych. Z upływem lat na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, które oferują taką samą ochronę jak tkaniny aramidowe, mając równocześnie lepsze właściwości odprowadzania wilgoci (na co narzekali użytkownicy ubrań z tkanin aramidowych). Praca w branży naftowej, gazowej czy energetycznej wymaga przebywania w bardzo trudnych warunkach. Dlatego pracownicy potrzebują odzieży zapewniającej komfort użytkowania.

Innowacja

Materiałem, który w ostatnim czasie podbił rynek, jest TenCate Tecasafe® Plus. Tkanina ta łączy wszystkie zalety naturalnych właściwości tkanin aramidowych z korzyściami płynącymi z użytkowania bawełny ognioochronnej impregnowanej chemicznie, a jednocześnie nie wykazuje wad żadnego z tych materiałów. TenCate Tecasafe® Plus – innowacyjne rozwiązanie ekologiczne – świetnie radzi sobie z wchłanianiem i odprowadzaniem wilgoci, jest przewiewna, miękka w dotyku, zapewnia znakomity komfort użytkowania. TenCate Tecasafe® Plus oferowany jest na całym świecie w różnych kolorach i gramaturach, jest przy tym certyfikowany zgodnie z większością norm, takich jak NFPA i EN. Dostępny jest również w wersji wymaganej normą EN 20471 w żółtym kolorze odblaskowym.
Niedawno firma TenCate wprowadziła na rynek nową trykotową wersję TenCate Tecasafe® Plus, pozwalającą szyć koszulki polo i podkoszulki. Wpływa to na styl, wygodę i komfort użytkowania, zbliżając odzież o właściwościach ognioochronnych do codziennego ubrania. Dzianina TenCate Tecasafe® Plus jest wytrzymała na wielokrotne pranie przemysłowe, co ważne, zachowując odporność koloru. TenCate Tecasafe® Plus to materiał, który pracownicy po prostu chcą nosić i ochrona, którą nosić muszą.

Wybierz właściwą odzież ognioochronną

Przy zakupie odzieży ognioochronnej rzeczywiście trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przydatna jest weryfikacja oparta o jednostkową ocenę zagrożenia. Dobrym punktem wyjścia mogą być proste wskazówki:
– Upewnij się, że odzież/materiał ognioodporny, który wybrałeś, spełnia i/lub posiada wszystkie obowiązujące normy i wymagania OSHA.
– Wybierz rodzaj i grubość odzieży ognioochronnej, która najlepiej odpowiada środowisku pracy i potrzebom pracowników.
– Weź pod uwagę całkowity okres użytkowania odzieży i długoterminowe koszty.
Wiele dostępnych na rynku rozwiązań oraz duża liczba punktów sprzedaży, oferujących odzież i materiały ognioochronne nie ułatwiają wyboru. Wbrew pozorom, może to jednak przynieść korzyści, ponieważ być może skłoni kupujących do dokładnego rozeznania, rozważenia wszystkich „za i przeciw”. Odzież i materiały ognioochronne różnią się miedzy sobą. Przy wyborze warto pamiętać, że dbamy o najlepszą ochronę, komfort pracowników, ale także trwałość produktu.