Odzież robocza używana jest przez większość pracowników i pozwala wykonywać pracę w sposób bezpieczny i higieniczny. Według ostatnich badań przeprowadzonych w Niemczech, aż 63 procent pracowników pierze odzież roboczą w domu.

Pranie odzieży roboczej w warunkach domowych 

Według badań GFK w większości przypadków odzież ta prana jest razem z odzieżą osobistą w pralkach domowych, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury i czasu prania. Nie są również dostosowane do użytkowania skoncentrowanych środków chemicznych, które są niezbędne, aby wyprana odzież była higienicznie czysta.

Pomimo tego, jedynie tylko co czwarty pracownik zdaje sobie sprawę, że ubranie robocze może zanieczyścić jego odzież lub na odwrót. Aż 91% badanych uważa, że ubranie robocze po praniu w warunkach domowych jest higienicznie czyste, chociaż zabrudzone tekstylia prane w warunkach domowych mogą być źródłem czynników zakaźnych i infekcji.

„Niejasny rozdział między pracą a życiem prywatnym znajduje również odzwierciedlenie w sposobie obchodzenia się z ubraniami roboczymi. W drodze do i z pracy, możemy zobaczyć wiele osób, które nie zmieniają odzieży roboczej” – mówi Ewa Nowak, kierownik marketingu w firmie CWS.

Wizualnie czysty, tzn. wolny od plam i zabrudzeń, nie zawsze oznacza higieniczny. Nie można również wykluczyć pośredniego przenoszenia bakterii i zanieczyszczeń z jednej odzieży na drugą.

Dla pewności i kontroli

W przypadku pracowników z sektorów wysokiego ryzyka, takich jak przemysł spożywczy, wysokie wymagania HACCP mogą być spełnione wyłącznie przez profesjonalną pralnię, która posiada odpowiednie wyposażenie, niezbędne certyfikaty i dobrze wyszkolony personel.

Dla innych grup zawodowych, takich jak pracownicy zatrudnieni w przemyśle czy też handlu, higiena odzieży roboczej jest także coraz bardziej istotna. Poprzez zatrudnienie dostawcy, który serwisuje odzież roboczą, przedsiębiorstwa mogą na stałe odciążyć swoich pracowników i zapewnić im profesjonalnie wypraną i serwisowaną, higienicznie czystą odzież.

“Dzięki usługom wynajmu i serwisu odzieży roboczej umożliwiamy naszym klientom kontrolę nie tylko nad wyglądem ich pracowników, ale również nad zdrowiem i bezpieczeństwem zarówno pracowników, jak i klientów”, mówi Ewa Nowak.

Alternatywą do prania odzieży roboczej w domu jest korzystanie z usług firm takich, jak na przykład firma CWS, która świadczy usługi wynajmu, prania i serwisu odzieży we własnych, zaawansowanych technologicznie pralniach w sposób oszczędzający zasoby naturalne.

Odzież prana jest bez szkodliwych dodatków piorących.

Pralnie te posiadają certyfikowany system zarządzania higieną i jakością: RABC (Risk Analysis and Control System Biocontamination) zgodny z normą DIN EN 14065 i ISO 9001, co zapewnia stałą, wysoką jakość usług.