Wszyscy kochają jeansy! Nieważne jaki wykonujemy zawód, ile mamy lat, jaki mamy styl czy status majątkowy. Ten rodzaj spodni jest ponadczasowy i trwały, modny i niezastąpiony, zarówno w wersji sportowej, codziennej, jaki i roboczej. To uniwersalny element garderoby, który posiada każdy, chociaż jedną parę.

Obecnie bardzo dużą wagę przykładamy do wyglądu, także jeśli chodzi o strój roboczy. Wiadomo – „Jak cię widzą, tak cię piszą”. W końcu nosi się go ponad 160 godzin w miesiącu.  W schludnej, zadbanej odzieży wygląda się bardziej profesjonalnie.  Z tego względu niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują jeansy jako element uzupełniający firmową koszulkę czy bluzę.

Przed odzieżą roboczą stawia się jednak więcej wymagań. Jeansy robocze nie mogą krępować ruchów. Muszą natomiast chronić przed zabrudzeniami (również przed czynnikami atmosferycznymi) i jednocześnie wyglądać estetyczne. Kolejnym wymogiem jest konieczność częstego prania. Dlatego materiały, z których wykonana jest odzież robocza nie powinny blaknąć, deformować się i tracić swoich właściwości przy częstym praniu.

Jednak zacznijmy od początku. Jak to było tak naprawdę z tymi jeansami. Jeans zdobył ogromną popularność wśród pracowników w czasach, gdy od spodni wymagano przede wszystkim wytrzymałości, a standardy co do utrzymania w czystości stroju roboczego nie były tak ważne. Materiał, z którego zrobione były jeansy był bardzo wytrzymały, dlatego też idealnie nadawał się jako uniform dla górników, poszukiwaczy złota, farmerów, budowlańców i żeglarzy. Spodnie te ze względu na praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój zyskały szerokie uznanie wśród młodzieży, ale dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku.

W XXI w. oczekiwania w stosunku do spodni roboczych nie zmieniły się, ale wzrosły w stosunku do wyglądu i komfortu użytkowania. Szybko okazało się, że barwniki stosowane przy produkcji popularnych jeansów nie mogą być wykorzystywane w odzieży roboczej ze względu na bardzo niską trwałość. Jeżeli chcemy zaopatrzyć pracowników fizycznych w jeansowe spodnie robocze do pracy, musimy szukać modeli wykonanych z jeansu przemysłowego. Tkanina ta odróżnia się od tradycyjnego pierwowzoru przede wszystkim sposobem barwienia.

Jeans przemysłowy stał się popularny w różnych branżach. Wybierają go pracodawcy, dla których ważna jest zarówno opinia samych pracowników, jak i nowoczesny oraz mniej formalny wizerunek. Spodnie te charakteryzują się swobodniejszym wyglądem i lepszym dopasowaniem, niż tradycyjne spodnie robocze. Zapewniają także niezbędny w pracy komfort i swobodę ruchów. Najczęściej z odzieży uszytej z jeansu przemysłowego korzystają pracownicy sieci sklepów, serwisów sprzątających, warsztatów samochodowych, sektora usługowego oraz technicznego, ale znajdziemy ją również w wielu innych branżach.

Zapewnienie komfortowych warunków pracy dla pracowników fizycznych nierozerwalnie wiąże się z wyborem odpowiednich spodni roboczych, mających wpływ zarówno na tempo wykonywanych czynności, jak i na zadowolenie z pracy. Spodnie robocze z jeansu przemysłowego łączą te funkcje, dlatego tak często pracodawcy po nie sięgają. Ten typ spodni idealnie nadaje się dla osób, które w pracy chcą wyglądać nowocześnie, nie rezygnując przy tym z wymogów w zakresie funkcjonalności i wytrzymałości odzieży.

Autor: Elżbieta Rogowska, Wiceprezes Zarządu w PW Krystian