Każda firma z branży spożywczej, zarówno produkcyjna, jak i przetwórcza, musi przestrzegać ścisłych wytycznych HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli), czyli systemu bezpieczeństwa żywności, w którym przedsiębiorstwo powinno przeanalizować możliwość wystąpienia zagrożeń dla każdego etapu produkcji i przetwarzania żywności oraz – jeśli nastąpi taka potrzeba, zagrożenie usunąć.
Odzież robocza, która posiada ten certyfikat, spełnia najsurowsze wymagania higieniczne zgodne z normą DIN 10524, testującą wzornictwo, materiał z jakiego odzież została wykonana, dopasowanie, zapięcia, oraz brak kieszeni. Odzież HACCP musi spełniać szeroki zakres wymagań, aby bezpiecznie zapobiegać zanieczyszczeniu żywności.
W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i wymogów higienicznych firmy, istnieją trzy klasy ryzyka dla odzieży HACCP, które określają wytyczne dotyczące koloru odzieży roboczej oraz częstotliwości jej wymieniania. Gdzie odpowiednio, klasa ryzyka 1 ma najniższe właściwości ochronne a klasa ryzyka 3, najwyższe. Na przykład, w pracy przy łatwo psującej się żywności (takiej jak surowe mięso lub świeże ryby) niezbędna będzie odzież należąca do klas ryzyka 2 i 3.
Co jest ważne przy wyborze odzieży roboczej zgodnej z HACCP?
Z uwagi na konieczność częstej wymiany odzieży (nawet do kilku razy dziennie) oraz jej częste pranie, odzież HACCP powinna być trwała i wytrzymała, a także produkowana w taki sposób, aby wykluczyć możliwość zanieczyszczenia żywności. Najlepiej, aby ubranie było uszyte z jasnej tkaniny, miało długie rękawy oraz nie posiadało kieszeni zewnętrznych. Kluczem do dobrej odzieży jest także jej komfort noszenia, który wpływa na dobre samopoczucie pracownika.
Odzież, która zgodna jest z wymogami najwyższej klasy ryzyka 3 oferuje CWS Workwear. Firma posiada odzież roboczą, która może być wykorzystywana w przedsiębiorstwach o najbardziej rygorystycznych wymaganiach, takich jak przemysł mięsny oraz produkcja nabiału, czy inna niepakowana i gotowa do spożycia żywność. Linia ubrań Food Clean to odzież robocza bez kieszeni, w białym kolorze, która spełnia wymagania najwyższego stopnia ryzyka, a przy tym jest niezwykle lekka (215g).
Jednym z najbardziej wymagających form zatrudnienia w przemyśle spożywczym jest praca w chłodni i mroźni. Pracownik stale narażony jest na niskie temperatury, dlatego powinien cechować się dużą wytrzymałością fizyczną, a także otrzymać odzież, która zapewni mu odpowiednią izolację przed zimnem i komfort przy wykonywaniu pracy. Podstawowym elementem ubioru pracownika powinna być profesjonalna kurtka. Seria „Food Xtra” CWS Workwear posiada kurtki, które chronią przed zimnem nawet do -49 stopni Celsjusza, charakteryzują się wydłużonymi plecami i zapewniają lepszą widoczność w ciemnym otoczeniu dzięki odblaskowym lamówkom.
Pielęgnacja odzieży zgodnej z wymaganiami HACCP
Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej, która jest odpowiednio prana, konserwowana i naprawiana. Szczególnie odzież HACCP powinna być czyszczona zgodnie ze ścisłymi zasadami higieny.
Wyspecjalizowanym dostawcą takich usług jest CWS Workwear, którego certyfikowane i regularnie kontrolowane usługi pralnicze obejmują odbiór, czyszczenie i naprawę odzieży roboczej zgodnie z Systemem Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego (RABC). System ten zapewnia bezpieczeństwo i odpowiedną jakość mikrobiologiczną tekstyliów, poddawanych procesowi prania w pralniach. Ma zastosowanie na każdym etapie procesu pralniczego, przy logistyce i transporcie, aż po dostawę do klienta. Dzięki systemowi usługa jest bezpieczna i zrównoważona pod względem ochrony środowiska.
Zobacz podobne
2 grudnia, 2024
Dlaczego tkaniny ochronne stają się coraz lżejsze?
21 listopada, 2024
Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?
7 listopada, 2024