Wielkimi krokami zbliża się zima, mamy coraz krótsze dni, towarzyszą nam mgły i zachmurzenia. Dla osób pracujących na zewnątrz oznacza to, że muszą być dobrze widoczni, aby być bezpieczni. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży o wysokiej widzialności.
Odzież o wysokiej widzialności lub też odzież ostrzegawcza wykonana jest z połączenia materiałów fluorescencyjnych i odblaskowych, dzięki którym użytkownik jest widoczny w sytuacjach, które mogą stanowić dla niego zagrożenie.
Zapewnia dobrą widoczność użytkownika – np. przez kierowców pojazdów i operatorów innych urządzeń technicznych w każdych warunkach oświetleniowych, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem czy o zmierzchu. Stosowana jest na obszarach o wysokim ryzyku, takich jak bliskość ruchu drogowego, dźwigów czy innych pojazdów silnikowych, w czasie pracy w nocy czy też podczas pracy w warunkach słabego oświetlenia.
Odzież opisana jest międzynarodową normą EN ISO 20471, obowiązującą od 30.09.2013 r., która określa wymagania dotyczące odzieży ostrzegawczej o wysokiej widoczności. Poszczególne klasy zdefiniowane w normie określają m.in. wymaganą powierzchnię ubrania, która powinna być pokryta materiałem tła i materiałem odblaskowym.
Takie warunki spełnia między innymi odzież CWS Workwear, Alpha High Vis, którą cechuje wytrzymałość i trwałość. Odzież jest jednocześnie przewiewna i miękka w dotyku. Kolekcja Alpha HighVis ma szczególnie szerokie zastosowanie w przypadku wyposażenia dużych grup pracowniczych lub użytkowników, którzy często zmieniają odzież lub wykonują prace podatne na zużycie.
A jaka odzież jest potrzebna w sytuacjach niskiego lub średniego ryzyka?
W 2016 roku wprowadzono nową normę EN 17353, która zastąpiła dwie normy: EN 1150: 1999 i EN 13356: 2001, mając na celu uporządkowanie sytuacji w przypadku odzieży nieobjętej normą EN ISO 20471, dotyczącą odzieży o wysokiej widzialności. Norma określa minimalne wymagania w kwestii powierzchni i konstrukcji odzieży zarówno dla materiałów o wysokiej widoczności, jak i materiałów odblaskowych.
Norma EN 17353 definiuje też trzy rodzaje wyposażenia:
- „Typ A” tylko do warunków dziennych – określa minimalne wymagania dla materiału fluorescencyjnego (tkanina o intensywnej widoczności).
- „Typ B” tylko do pracy w ciemności, gdzie określone są minimalne wymagania dla materiałów odblaskowych.
- „Typ AB” w przypadku światła dziennego, zmierzchu i ciemności określone są minimalne wymagania dla materiału fluorescencyjnego (tkanina o wysokiej widzialności) i materiału odblaskowego.
Odzież wykonana zgodnie z normą EN 17353 przeznaczona jest dla osób pracujących w miejscach niedoświetlonych, takich jak zakłady przemysłowe czy magazyny oraz dla aktywnych użytkowników dróg, gdzie ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 60 km/h. Aktywnym użytkownikiem drogi będzie np. rowerzysta, ale już nie osoba pracująca przy wymianie rur w obszarze drogi czy pobocza.
– Na potrzeby tej właśnie normy, firma CWS Workwear wprowadziła ofertę odzieży roboczej Industry Comfort z jaskrawymi, pasami odblaskowymi. Odzież przeznaczona jest dla wszystkich pracowników, którym trzeba podnieść widoczność w sytuacjach niskiego i średniego ryzyka. Ma zastosowanie w zakładach przemysłu metalowego, wytwórczego, w logistyce czy dystrybucji. To właśnie tam często występują miejsca niedoświetlone, w których pracownik nie jest dobrze widoczny – mówi Alicja Bogusz, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Product Manager w firmie CWS Workwear. – Jaskrawe kolory pasów sprawiają, że ludzie są dobrze widoczni z daleka, co może zapobiec wypadkom i sytuacjom potencjalnie wypadkowym – dodaje Alicja.
Warto dodać, że odzież Industry Comfort z elementami High Vis, oprócz jaskrawych, certyfikowanych pasów spełnia inne potrzeby pracowników. Jest dopasowana, wykonana ze zrównoważonego materiału, a modele zawierają elastyczne elementy, które poprawiają komfort noszenia podczas pracy. Ponadto świetnie się prezentują. Neonowe akcenty, takie jak pasy odblaskowe na odzieży roboczej, zapewniają maksymalną widoczność o zmierzchu i w ciemności. To połączenie bezpieczeństwa i designu.
Ważna konserwacja odzieży intensywnej widzialności
Odzież o zwiększonej widzialności czy też odzież z pasami odblaskowymi może utracić swoje właściwości ochronne pod wpływem działania promieni słonecznych, ale także niewłaściwego prania. Zabrudzona nie zapewni jej użytkownikowi odpowiedniej widoczności. Dlatego oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni serwis.
– Badania pokazują, że niestety wciąż duża część odzieży roboczej jest prana przez pracowników w domu. W przypadku odzieży ochronnej to niezwykle ryzykowne. Warunki prania odzieży o zwiększonej widoczności (np. temperatura, detergenty, użycie domowych płynów zmiękczających) mają duży wpływ na zachowanie jej właściwości ochronnych – mówi Marta Tomaszewska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, specjalistka ds. bhp w firmie CWS Workwear. – Z jednej strony odzież niedoprana jest mniej widoczna (brud niejako zasłania jej fluorescencyjny charakter), z drugiej zaś nieodpowiednie traktowanie może np. zniszczyć pasy odblaskowe – co również skutkować będzie mniejszą ochroną. Z tego względu pracodawca powinien zagwarantować swoim pracownikom kompleksową i profesjonalną usługę serwisu oraz konserwacji odzieży ochronnej, która zapewnia pracownikom odpowiednią ochronę, a tym samym bezpieczeństwo, przez cały okres użytkowania odzieży – dodaje Marta Tomaszewska.
Więcej: https://www.cws.com/pl-PL/odziez-robocza-i-ochronna/produkty/odziez-robocza
Zobacz podobne
2 grudnia, 2024
Dlaczego tkaniny ochronne stają się coraz lżejsze?
7 listopada, 2024
Młodzi pracownicy potrzebują zaopiekowania. Inaczej się wypalą
3 października, 2024