Strażacy i strażaczki nie bez przyczyny kojarzą się z supermocą. Co więcej, wydaje się, że w swoim stroju mogliby przetrwać wszystko. Chociaż odzież ochronna posiada certyfikaty i normy bezpieczeństwa dostosowane do warunków pracy, to jej właściwości zależą jednak od tego, czy jest prawidłowo noszona.
Mimo, że ogień jest oczywistym zagrożeniem dla bezpieczeństwa strażaków, to przyczyną urazów oprócz oparzeń są także, problemy z sercem, stres cieplny i upadki. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak ograniczające ruchy, ciężkie i izolowane są kombinezony przeciwpożarowe staje się to zdecydowanie bardziej zrozumiałe.
Producenci kombinezonów strażackich musieli pomyśleć, jak zmniejszyć odczuwane przez strażaków obciążenie i ciepło w noszonej odzieży. Postanowili opracować bardziej oddychające wyposażenie, w tym również lepsze rękawice czy buty, spełniając wymagania certyfikacyjne dotyczące odporności na ogień.
– Dzisiejszy strażak może być wezwany do wielu różnych sytuacji awaryjnych, dlatego potrzebuje szerokiego wachlarza rozwiązań ochronnych, aby być przygotowanym na każde warunki. W przypadku narażenia na wysokie temperatury ważne, aby kombinezony posiadały warstwę ochronną, która będzie zarówno oddychająca, jak i chłodząca – komentuje Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy i Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.
Najważniejsze jest prawidłowe noszenie
Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, jak ochronny może być kombinezon strażacki w danej sytuacji, jest czynnik ludzki. Odzież ochronna spełnia swoje właściwości, na tyle na ile jest prawidłowo noszona. Jeśli użytkownik zdecyduje się usunąć np. wewnętrzną warstwę ze względu na wygodę, właściwości ochronne zostaną całkowicie utracone. W efekcie będzie miał na sobie ubranie, które nie spełnia norm bezpieczeństwa.
Istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa odgrywa również czas oraz okoliczności noszenia odzieży przez strażaków – którzy czasem noszą ją wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Aby uniknąć stresu cieplnego, który ze względu na zmiany temperatury może objawiać się obniżeniem wydolności fizycznej oraz psychicznej, a także wzrastać wraz ze stresem sytuacyjnym, strażakom zaleca się zdejmowanie kombinezonów strażackich, gdy tylko znajdą się z dala od ognia. To szczególnie ważne w letnie i upalne dni.
Bardzo ważne jest również, aby po każdym użyciu zapewnić odpowiednie czyszczenie sprzętu. Przykładowym zagrożeniem może być sytuacja, w której strażacy ścinają drzewa, a cząsteczki drewna osadziły się na odzieży – która w przeciwnym razie byłaby ognioodporna. W tym przypadku te małe, łatwopalne kawałki drewna narażą strażaka na niebezpieczeństwo, jeśli jego odzież nie zostanie odpowiednio wyprana. W odpowiedzi na to, branża zwraca się ku bardziej wytrzymałym rozwiązaniom, które wytrzymują niezbędne, częste mycie.
Warto, aby strażacy wiedzieli, kiedy i jak najlepiej stosować odzież ochronną. Poprzez odpowiednie używanie kombinezonów strażackich w trudnych i niebezpiecznych warunkach, strażacy mogą uzyskać najlepszą ochronę. Natomiast znajomość konkretnych właściwości odzieży pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru przy zakupie.
Zobacz podobne
7 listopada, 2024
Młodzi pracownicy potrzebują zaopiekowania. Inaczej się wypalą
3 października, 2024
Zapraszamy na konferencję ZUS!
23 września, 2024