Od środków pieniężnych wypłacanych pracownikom na pokrycie kosztów prania ubioru służbowego należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne – wynika z interpretacji ZUS.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany ze stosunku pracy. Do przychodu tego zalicza się m.in. wypłacone pracownikom ekwiwalenty – bez względu na źródło finansowania.
Niektóre przychody pracownicze są jednak wyłączone z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.), zwanego rozporządzeniem składkowym. W katalogu takich przychodów ustawodawca w akcie tym wymienił – w § 2 ust. 1 pkt 10 – wartość ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór. Na podstawie tego przepisu składkom ZUS nie podlega ekwiwalent pieniężny wypłacony pracownikowi z tytułu m.in. ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika.
Więcej informacji w artykule na stronie biznes.onet.pl
Zobacz podobne
21 listopada, 2024
Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?
19 września, 2024
Przyszłość zawodu specjalisty ds. BHP – jak może wyglądać?
20 sierpnia, 2024