Marta Tomaszewska, Specjalista ds. BHP, CWS
Co to jest zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie spowodowane długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. W praktyce najczęstszą jego przyczyną jest przeciążenie ręki poprzez nienaturalne ułożenie nadgarstka lub wykonywanie powtarzających się czynności. Z tego względu zespół cieśni nadgarstka to częsty problem pracowników biurowych, którzy godzinami korzystają z myszki i klawiatury komputerowej. Ale nie tylko – dotyczy również m.in. szwaczek.
Jakie są objawy?
- drętwienie, pieczenie lub mrowienie palców występujące najczęściej w nocy
- ból nadgarstka, czasem promieniujący wzdłuż ramienia aż do barku lub szyi
- pogarszająca się sprawność manualna ręki, powodująca m.in. trudności w podnoszeniu
Jeśli nie jesteś pewny/pewna, czy ten problem dotyczy też Ciebie, możesz samodzielnie w domu wykonać test (tzw. odwrotny test Phalena). Złóż dłonie jak do modlitwy tak, żeby były pod kątem prostym względem przedramion. Jeśli w ciągu 1-2 minut poczujesz mrowienie i drętwienie palców, to znaczy, że najprawdopodobniej masz zespół cieśni nadgarstka. Wówczas powinineś/powinnaś udać się do lekarza. Jeśli natomiast wynik testu wyszedł negatywnie i nie masz objawów, wówczas zastosuj działania prewencyjne.
Jak zapobiegać?
- Dbaj o ergonomiczną postawę pracy: układaj nadgarstki w sposób naturalny, aby nie były odchylone na boki, a łokcie trzymaj blisko tułowia
- Wyposaż swoje stanowisko pracy w ergonomiczną myszkę i klawiaturę oraz podkładki z wyprofilowaniem pod nadgarstek
- Stosuj przerwy w pracy na rozluźnienie i odpoczynek rąk. Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka rozciągające mięśnie przedramion i rąk:
- zginaj i prostuj nadgarstek drugą ręką
- wykonuj krążenia nadgarstkami
- strzepuj palce
- rozstawiaj i złączaj palce
- otwieraj i ściskaj rękę w pięść
Zobacz podobne
21 stycznia, 2025
Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy
20 grudnia, 2024