22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To doskonała okazja, aby przypomnieć, jak kluczową rolę odgrywa ona w naszym codziennym życiu, a także jak przyczynić się do jej oszczędzania.

Polska, mimo że jest w pierwszej dziesiątce największych krajów w Europie (9. Miejsce pod względem powierzchni administracyjnej), dysponuje stosunkowo małymi zasobami wody. Średnia roczna ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi ok. 1600 m3, co jest 2,5 razy mniej niż średnia europejska i 4,5 razy mniej niż średnia światowa. To wyraźnie pokazuje, że nasz kraj stoi przed realnym zagrożeniem deficytu wody.

Mając na uwadze te dane musimy oprócz, edukacji i podnoszenia świadomości na temat globalnego kryzysu wodnego, podejmować konkretne działania.

Jednym z przykładów odpowiedzialnego podejścia jest firma CWS Workwear, która zajmuje się m.in. serwisem i praniem odzieży ochronnej i roboczej. Firma od pierwszego dnia swojej działalności weryfikuje poziom zużycia wody do celów pralniczych przez wykorzystanie wskaźnika ilości wody jaka jest zużywana na kg pranej odzieży.

– W 2024 roku w zakładach CWS Workwear zostało wypranych 4,9 miliona ton odzieży roboczej, a do jej prania zużyto 68,9 tys. m3 wody. Udało nam się zmniejszyć zużycie wody o 2,8% na każdy prany kilogram odzieży, co daje oszczędność 2 000 m3 wody w stosunku do poprzedniego roku. To objętość równa basenowi olimpijskiemu – informuje Piotr Owidzki, dyrektor operacyjny CWS Workwear.

Poprzez szereg działań, na różnych etapach procesu pralniczego CWS Workwear zoptymalizował system redukcji zużycia wody w pralnicach. W efekcie woda po płukaniu odzieży zawracana jest do zbiornika buforowego, a następnie wykorzystywana jest do powtórnego prania.

– Woda po mniej zabrudzonej odzieży jest kierowana do naszych własnych oczyszczalni, które umożliwiają nam jej ponowne wykorzystanie w technologicznych procesach, a także częściowo w praniu odzieży. Każdy litr, który uda nam się zaoszczędzić podczas prania wody, pozwala zredukować ilość zużywanej energii cieplnej potrzebnej do jej podgrzania oraz zmniejszyć ilość ścieków trafiających z powrotem do miejskiej oczyszczalni – dodaje Marek Klakla, kierownik techniczny CWS Workwear Operations.

Firma zamontowała również, pomiędzy poszczególnymi etapami, dodatkowe liczniki. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie i optymalizowanie tych miejsc, w których woda jest nadmiernie zużywana. Kontrolowane są odczyty z poszczególnych liczników, a ich analiza zezwala na lepsze zrozumienie procesu prania, a także szybkie wykrycie ewentualnych awarii.

Każde urządzenie pralnicze firmy CWS Workwear jest wyposażone w wagi ważące odzież w bębnie pralnicy. W efekcie pralka dobiera adekwatną do potrzeb ilość wody i środka piorącego. Okresowo kontrolowane są także elementy maszyn np. zawory spustowe wody, które mogą mieć wpływ na mikro wycieki. Weryfikowana jest również poprawność parametrów odpowiadających za kontrolę ilości wody np. kalibracja wag czy czujników poziomu wody.

CWS Workwear stawia także na edukację

Podstawowym celem firmy jest zwiększenie świadomości wszystkich pracowników na temat wprowadzanych aktywności. W zespołach prowadzi się rozmowy, o tym dlaczego warto oszczędzać wodę oraz jaki wpływ takie działania mają na nasze środowisko.

Firma CWS Workwear Polska od lat działa zgodnie z polityką oszczędnego wykorzystywania zasobów wodnych i zmniejsza ich zużycie w procesach produkcyjnych. To dobry przykład, jak przedsiębiorstwa mogą odpowiedzialnie zarządzać wodą i przyczynić się do lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.