Od kilku tygodni doświadczamy wysokich temperatur. O ile na urlopie nie stanowią one dla nas przeszkody, tak podczas pracy są poważnym wyzwaniem. Pracownicy powinni znać swoje prawa, a pracodawcy przestrzegać obowiązków wynikających z Kodeksu pracy – ale nie tylko. Na bezpieczną i efektywną pracę przy wysokim promieniowaniu UV składają się również inne czynniki.
Poza obowiązkiem pracodawcy do zapewniania napojów, określonym przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r., jeśli temperatury na otwartej przestrzeni przekraczają 25 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych temperatura jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza warto wskazać kwestie związane bezpośrednio ze szkodliwym promieniowaniem UV.
Długo trwające oddziaływanie promieni UV może prowadzić do poważnych chorób, w tym czerniaka, czyli najgroźniejszego rodzaju raka skóry. W przypadku osób, które w codziennej pracy nie mogą pozwolić sobie na przebywanie w cieniu czy pomieszczeniu, kluczową ochroną są oczywiście filtry UV. Pracownicy powinni zostać wyposażeni również w odpowiednią odzież i akcesoria – zwłaszcza, że są oni dużo bardziej narażeni na choroby skóry.
Odzież ochronna – podobnie jak krem z filtrem
Ważną i odpowiednią ochronę podczas pracy w słoneczne dni zapewni odzież ochronna. Podobnie jak krem z filtrem chroni przed słońcem i jest dostępna w różnych wariantach, co pozwala na właściwe dopasowanie. To, co w kosmetykach określane jest jako „współczynnik ochrony przeciwsłonecznej” (SPF), w odzieży nazywane jest „współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym” (UPF). Najniższy współczynnik w odzieży to 2 – i oznacza niską ochronę, przepuszczając 50% promieniowania UV. Najwyższym współczynnikiem ochrony jest 50+, który blokuje ponad 98% szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.
W przypadku potrzeb sezonowych dobrym rozwiązaniem jest możliwość wypożyczenia odzieży. Przykładowo CWS Workwear dysponuje kolekcją „Alpha HighVis” oraz koszulkami „Core HighVis”. To certyfikowana odzież z potwierdzeniem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym 40+ zgodnie z normą europejską DIN EN 13758-2:2007-03. Odzież z UPF40 wydłuża czas ochrony skóry z 10 do 400 minut, czyli około siedmiu godzin.
Skąd tak dobra ochrona?
W trakcie produkcji włókien syntetycznych do surowca dodawany jest m.in. pigment, który pełni rolę środka matującego i zmętniającego, czy mikrodrobiny minerałów ceramicznych lub ilastych. Dzięki temu poprzez pochłanianie lub odbijanie – blokowane są promienie UV. Co więcej ich zaletą jest również trwałe działanie i brak skutków ubocznych dla skóry. W odróżnieniu od kremów, nie trzeba aplikować ich kilka razy dziennie, a ochrona pozostaje na stałym poziomie. Natomiast wbudowane cząsteczki ceramiczne mają lekko chłodzące działanie.
Warto korzystać z rozwiązań przetestowanych w sporcie
Za jedno z lepszych włókien uznawana jest bawełna – niestety nie w przypadku upałów. Bardzo słabo pochłania ona promienie UV-B, a przy tym długo schnie. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się odzież bazująca na tkaninach przetestowanych w sporcie: nowoczesnych, szybkoschnących włóknach poliestrowych. Te lekkie i oddychające tkaniny zapewniają komfort i swobodę ruchów podczas pracy na świeżym powietrzu. Opcje z dodatkiem antybakteryjnych jonów srebra dodatkowo niwelują nieprzyjemny zapach potu.
Przykładem takiej odzieży jest kolekcja „UVGuard” firmy PW Krystian certyfikowana zgodnie z normą EN 13758:2+A1:2006 na 50 prań z współczynnikiem 50+, blokującym ponad 97,5% promieni słonecznych.
Warto zwrócić uwagę czy odzież z ochroną UV posiada certyfikację wg normy EN 13758:2+A1:2006. Jeżeli widzimy jedynie znaczek UV50+ oznacza to, że ochrona została przetestowana jedynie na nowym produkcie. Nie wiemy więc, jak zmieniają się właściwości po praniu.
Co więcej – o odzież ochronną należy odpowiednio dbać, przede wszystkim podczas prania. Pranie w warunkach domowych potrafi być źródłem zakażeń i infekcji. W przypadku odzieży o intensywnej widzialności nieumiejętne pranie sprawia, że odzież ochronna traci swoje właściwości.
Odzież ochronna powinna być dobrana do specyfiki stanowiska. Każdy odczuwa temperaturę inaczej, warto więc zapewnić pracownikom możliwie dopasowane rodzaje odzieży ochronnej. Należy pamiętać także o doborze odpowiednich środków ochrony indywidualnej, takich jak okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV czy czapki.
Zobacz podobne
20 grudnia, 2024
Potencjał i potrzeby pracowników 50+
2 grudnia, 2024