Polski producent środków ochrony indywidualnej, odzieży roboczej i ochronnej z Przysuchy w województwie mazowieckim przekazał do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego 300 sztuk podstawowego sprzętu ochronnego oraz dwa tysiące rękawic jednorazowych. Braki w szpitalnych magazynach spowodowane są pandemią koronawirusa.

24 marca liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 766 osób, w tym najwięcej na Mazowszu – ponad 175 przypadków. W całym kraju brakuje specjalistycznego sprzętu ochronnego. W wywiadzie dla telewizji tvn24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przyznał, że Polska ma problemy z zaopatrzeniem w środki ochrony osobistej, co stanowi ogromne wyzwanie przede wszystkim dla personelu medycznego.

Producenci masek medycznych i ochronnych, w chwili obecnej ciężko pracują, aby udostępnić niezbędne ilości z zachowaniem właściwej jakości, które muszą spełnić wymagania prawodawstwa UE (rozporządzenie 2016/425 w odniesieniu do ŚOI i/lub dyrektywy 93/42 / EWG oraz rozporządzenia (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych). Z uwagi na poważne braki podstawowego sprzętu ochronnego zdecydowaliśmy się wspomóc Radomski Szpital Specjalistyczny, który jest jedną z placówek, gdzie leczone są osoby, u których wykryto koronawirusa. Przekazaliśmy na jego rzecz 100 sztuk kombinezonów ochronnych, 200 sztuk osłon na buty i 10 pudełek po 200 sztuk rękawic jednorazowych – mówi Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PW Krystian, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy. 

W połowie marca Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego znalazł się na rządowej liście szpitali z oddziałami zakaźnymi dla osób zarażonych koronawirusem. Szpital przygotował dodatkowe łóżka. Pacjenci bez objawów koronawirusa zostali ewakuowani lub zwolnieni do domów. Odwołano również planowe operacje.