Życie w dzisiejszym świecie wiąże się z szeregiem wyzwań związanych z postępującym zanieczyszczeniem środowiska i ociepleniem klimatu. Do gwałtownych zmian na naszej planecie przyczynia się również przemysł tekstylny – dlatego tak kluczowe jest odpowiedzialna działalność firm z tej branży.
Dzień Ziemi – czas na zmiany
Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja do zmiany nawyków i zwrócenia uwagi na podejmowane przez przedsiębiorstwa innowacyjne metody zmniejszania śladu węglowego. Warto zwrócić uwagę na firmy z przemysłu tekstylnego, które plasują się na czwartym miejscu wśród najbardziej szkodzących środowisku naturalnemu. Przyczyną jest masowe wyrzucanie odzieży i stosowanie niezrównoważonych surowców.
Producenci wyrobów włókienniczych są zobowiązani do przestrzegania zasad strategii tekstylnej UE, opracowanej w odpowiedzi na Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, aby produkować trwałe, nadające się do naprawy i recyklingu produkty, ze znacznym udziałem włókien pochodzących z recyklingu.
– Jako TenCate działamy w branży tekstylnej od 300 lat. Zapewniamy milionom pracowników z różnych branż przemysłowych, wysokiej jakości odzież ochronną i ognioodporną, stworzoną z innowacyjnych, ekologicznych tkanin w procesie zrównoważonej produkcji. Tym samym mamy pełną świadomość potrzeb i zagrożeń związanych z wyzwaniami klimatycznymi. Naszą misją jest ochrona zarówno osób wykonujących pracę obciążoną ryzykiem zawodowym, jak i samego środowiska naturalnego – podkreśla Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.
W trosce o dobro planety
Zrównoważony rozwój, obieg zamknięty i minimalizowanie wpływu na środowisko to dla TenCate kluczowe wartości. Zakład zlokalizowany w Nijverdal w Niderlandach od lat stanowi centrum innowacyjnych działań firmy w myśl zrównoważonego rozwoju. To tutaj po raz pierwszy wyprodukowano tkaniny, które znalazły się w portfolio produktów Ecogreen, certyfikowanych Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD®) oraz OEKO-TEX® STeP® . Zakład w Nijverdal korzysta z systemu weryfikacji DETOX TO ZERO, zgodnego z kryteriami ustanowionymi przez Greenpeace, aby wykluczyć wszelkie niebezpieczne chemikalia z procesu produkcji tekstyliów. Dodatkowo, firma co roku publikuje raport CSR, zawierający przegląd działań firmy zorientowanych na użytkowników, innowacje i zrównoważony rozwój.
Aby przyczynić się do dobrostanu naszej planety, TenCate od 2007 roku stosuje włókna celulozowe TENCEL® Lyocell jako zamiennik dla bawełny, przez co znacznie ogranicza ilość wody zużytej w procesie produkcji. Warto nadmienić, że w zakładzie w Nijverdal od 2016 roku stosuje się włókna poliestrowe z recyklingu butelek PET do produktów z linii Tecapro® i Tecawork™ Ecogreen. Tkaniny będące bazą odzieży roboczej są wykonane w 100% z włókien biocelulozowych TENCEL™, pochodzących z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony oraz w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu mechanicznego butelek PET. Oznacza to, że wszystkie negatywne czynniki związane z produkcją bawełny, takie jak wyczerpywanie się zasobów wodnych i masowe stosowanie pestycydów, zostały wyeliminowane. Ponadto tkaniny te cechuje wysoka zawartość biocelulozy, przez co zapewniają odbiorcom wysoce pożądane cechy użytkowe, takie jak miękkość i elastyczność. Jako że odznaczają się one także właściwościami regulującymi wilgoć, są higieniczne, trwałe i zachowują oryginalny kolor nawet po wielokrotnym praniu przemysłowym.
Cyrkularność w działaniu
– Myśląc o zrównoważonym rozwoju, należy wziąć pod uwagę pełny cykl życia odzieży. Dla TenCate fundamentalna jest idea cyrkularności, która odnosi się do wydłużenia żywotności produktu. Opracowujemy materiały w myśl modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takie, które można odzyskać, zregenerować i poddać recyklingowi – dodaje Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabrics.
TenCate nie ustaje w tworzeniu innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań. W tym celu powstał kalkulator śladu ekologicznego tkanin, czyli szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie do pomiaru wpływu tkanin zrównoważonej odzieży roboczej na środowisko. Wystarczy wprowadzić na stronie internetowej TenCate ilość i rodzaj odzieży roboczej, a system wyliczy ślad ekologiczny. W efekcie pozwala to dokładnie zweryfikować nasz wkład w ochronę środowiska. Zarówno kalkulator TenCate, jak i pozostałe wprowadzane rozwiązania zbliżają firmę do realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zobacz podobne
21 listopada, 2024
Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?
7 listopada, 2024
Młodzi pracownicy potrzebują zaopiekowania. Inaczej się wypalą
3 października, 2024