Koalicja Bezpieczni w Pracy po raz 11. przeprowadziła badanie rynku dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy. Tym razem tematem zostało zmęczenie w pracy, które dotyka ogromną liczbę Polaków.

Celem badania było poznanie źródeł zmęczenia u pracowników i pracodawców. Zidentyfikowano postrzeganie zjawiska zmęczenia przez obie grupy – w tym podobieństwa i różnice oraz przełożenie zmęczenia na zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprawdzono również jakie działania prowadzą pracodawcy w walce ze zmęczeniem oraz które z nich mogą realnie pomóc.

Badanie zostało zrealizowane w lipcu przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii.

Grupę pracowników stanowiło 1034 respondentów, będących poza kadrą zarządzającą, reprezentujących branże obecne w polskiej gospodarce. Respondenci udzielali odpowiedzi poprzez ankietę online (CAWI). Z kolei perspektywę pracodawców sprawdzono metodą wywiadów telefonicznych (CATI). Udział w badaniu wzięło 200 osób należących do kadry zarządzającej, będących właścicielami, członkami zarządu, partnerami. Kryteria doboru stanowiły zróżnicowanie sektorowe oraz wielkość firmy.

– Niniejszy raport stanowi próbę przyjrzenia się zjawisku zmęczenia w pracy, jego przyczynom, skutkom oraz konsekwencjom. Naszym celem było zbadanie obecnego stanu prowadzonych działań na rzecz walki z uczuciem zmęczenia, jak i zidentyfikowania efektywności owych interwencji. Sprawdziliśmy perspektywę pracowników – również w podziale na grupy wiekowe, przyjrzeliśmy się sytuacji panującej w sektorze przemysłowym, a także zweryfikowaliśmy podejście pracodawców. Wyniki i rekomendacje zawarte w niniejszym raporcie mogą posłużyć jako przyczynek do wprowadzenia zmian oraz usprawnień, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji oraz bezpieczeństwa w pracy – mówi Marta Wojewnik, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy, dyrektor zarządzająca CWS Workwear.

WYBRANE ZAGADNIENIA BADAWCZE

  • Rozumienie pojęcia „zmęczenie w pracy”
  • Ocena poziomu zmęczenia psychicznego i fizycznego w pracy
  • Odczuwane symptomy
  • Źródła zmęczenia
  • Wpływ zmęczenia na pracę
  • Zjawisko zmęczenia na szkoleniach BHP
  • Wpływ odzieży ochronnej na uczucie zmęczenia