Dołącz do nas:

Felietony

2017 11 10 | Tadeusz Zając

Czy certyfikacja może poprawić bezpieczeństwo ?

Pewnego razu na Radzie Ochrony Pracy, pojawił się pomysł żeby certyfikować jednostki szkolące, w celu zapewnienia lepszej jakości szkoleń. No cóż, ja osobiście w cuda to ja nie wierzę. Dziwię się, że takie zacne gremium usiłuje wprowadzić na wolnym rynku, kolejną formę certyfikacji. To się po prostu nie uda.

Potrzeba nam naprawdę realistycznego spojrzenia i egzekwowania od firm które poświadczają nieprawdę, konkretnych i dotkliwych sankcji. To w konsekwencji powinno doprowadzić do wyrzucania ich z rynku. Jeżeli chcemy coś certyfikować, to musimy mieć świadomość, że nie unikniemy krytyki, iż prowadzimy działania utrudniające prowadzenie działalności na wolnym rynku. Mamy autoryzowane stacje obsługi samochodów, gdzie się wbija te wszystkie stempelki i co? I nic. Każdy widzi co jeździ po polskich drogach. Jestem zwolennikiem uporządkowania i bardzo merytorycznego uregulowania tych zagadnień. Jasne ramy, z jasną odpowiedzialnością karną za naruszenie. Nie można tolerować, że ktoś wziął środki finansowe za źle wykonaną usługę, która często skutkuje nieszczęściem ludzkim. Mamy często dobre regulacje prawne, ale jesteśmy niekonsekwentni i z rożnych powodów nie egzekwujemy prawa.

Z mojej praktyki wynika, iż wielkim wysiłkiem dla pracodawców jest wdrożenie procedur związanych z certyfikacją. Natomiast pozostaje pytanie, czy Ci, którzy podjęli ten wysiłek odnoszą jakieś korzyści ekonomiczne z tego tytułu, poza uporządkowaniem procesów wewnętrznych? Moim zdaniem firmy, które posiadają stosowne certyfikaty związane z ochroną pracy powinny uzyskać prawo do niezbędnych ulg w podatkach.

Ekspert
Tadeusz Zając
Tadeusz Zając
Ekspert ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do 1984 roku zdobywał doświadczenie zawodowe w branży budowlanej, m.in. jako kierownik działu kadr w Kombinacie Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Następnie w latach 1985- 2004 zawodowo związany był z Państwową Inspekcją Pracy pełniąc takie funkcje jak: główny specjalista w departamencie prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, zastępca głównego inspektora pracy i główny inspektor pracy. W 2004 został dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. W latach 2008-2011 ponownie pełnił obowiązki głównego inspektora pracy. Jest społecznym doradcą Prezydenta Pracodawcy RP.