Krok po kroku

Co zrobić, kiedy dojdzie do wypadku przy pracy?

Wypadek to nagłe zdarzenie losowe, które zatrzymuje bieg naszego życia. Bardzo często towarzyszy temu ogromny stres wynikający z faktu, że nie wiemy, co mamy zrobić w nowej, trudnej sytuacji, o co zadbać i jak poradzić sobie z emocjami. Zdarza się, że przebyty wypadek zagraża życiu naszemu lub naszych bliskich.
Wypadek nie dotyka tylko samej osoby poszkodowanej, ale również całej rodziny. Doznane obrażenia mogą skutkować długotrwałym wyłączeniem z aktywności zawodowej oraz społecznej. To odbija się na sytuacji życiowej całej rodziny. Często konieczne jest korzystanie ze świadczeń społecznych, o których z reguły niewiele wiemy. Sprawdź, co należy zrobić i o czym pamiętać na każdym etapie po wypadku.  
  1. Zweryfikuj, czy została sporządzona dokumentacja powypadkowa. Obowiązek ten należy do pracodawcy.
  2. Pamiętaj, że masz prawo konsultować się medycznie również w wybranym szpitalu. Pamiętaj, że są specjaliści, którzy specjalizują się w uszkodzeniach bioder, miednicy czy ręki. Możesz skontaktować się z infolinią powypadkową Fundacji Forani, by uzyskać pomoc w wyborze odpowiedniego specjalisty.
  3. Wypadek to bardzo trudne doświadczenie. Możesz teraz przeżywać dużo emocji. Pozwól sobie na nie. Płacz, jeśli potrzebujesz. Mów o tym, jeśli masz potrzebę. To pomaga.
  4. Jeżeli miesiąc po wypadku nadal nie możesz przestać o tym myśleć, masz problemy z koncentracją i pamięcią, mogą to być objawy stresu pourazowego. Skontaktuj się z ośrodkiem zajmującym się diagnostyką i leczeniem tego schorzenia.
  5.  Wychodząc ze szpitala, powinieneś/powinnaś:
    a.  Znać zaleceniem dotyczącym poruszania się (kule/bez kul/leżenie)
    b.  Dostać poszpitalne skierowaniem na rehabilitację stacjonarną – brak tego skierowania pozbawia cię możliwości dostania się w szybkim czasie na rehabilitację.
    c.  Wiedzieć, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta kontrolna
    d.  Wiedzieć, jakich ruchów nie możesz wykonywać – to będzie ważne dla twojego rehabilitanta.
  6.  Możesz wybrać ośrodek rehabilitacyjny na terenie Polski, który specjalizuje się w twoim schorzeniu. Ośrodki te z reguły mają swoje wymogi dotyczące wystawiania skierowań, warto więc przed opuszczeniem szpitala, skontaktować się z wybranym ośrodkiem, by zapytać o te wytyczne. Uzyskane informacje należy przekazać lekarzowi prowadzącemu.
  7. Pamiętaj, że po opuszczeniu szpitala musisz jak najszybciej złożyć skierowanie poszpitalne do wybranego ośrodka, w celu realizacji rehabilitacji stacjonarnej. Jeśli po szpitalu trafisz do domu, a twój stan zdrowia uniemożliwia ci samodzielne poruszanie, możesz skorzystać z rehabilitacji domowej. W tym celu musisz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie takiego skierowania i złożyć je w ośrodku rehabilitacyjnym, który realizuje takie usługi. Lekarz z wybranego ośrodka sprawdzi twój stan zdrowia. Jeśli zakwalifikujesz się, rehabilitacje odbędzie się w twoim domu.Ważne:  pamiętaj, że jednocześnie możesz starać się o rehabilitację w innym trybie: stacjonarnym, dziennym– pamiętaj jednak, że w jednym terminie korzystać tylko z jednych świadczeń.
  8. Pamiętaj o gromadzeniu wszelkiej dokumentacji związanej z wypadkiem (medycznej, faktur imiennych, rachunków imiennych) –  będzie Ci później potrzebna.
  9. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, będziesz mieć prawo do odszkodowania. Możesz skontaktować się z infolinią Fundacji Forani  –  specjalista w tej dziedzinie bezpłatnie udzieli ci ważnych informacji dostosowanych do twojej sytuacji.
  10. Warto skontaktować się z ZUS w celu ustalenia świadczeń oraz odszkodowania powypadkowego. Pamiętaj, że po zwolnieniu możesz przejść na świadczenia rehabilitacyjne. Należy zacząć się o nie starać 6-8 tygodni przed zakończeniem terminu zwolnienia L4. Potrzebujesz zgromadzić dokumenty, w tym te od pracodawcy, i przejść komisję w ZUS.
  11. Możesz też wystąpić do ZUS o zakwalifikowanie do leczenia w sanatorium w ramach prewencji ZUS. W tym celu skontaktuj się ze swoim oddziałem.
  12. Jeśli wypadek spowodował u ciebie długotrwały  uszczerbek na zdrowiu, warto pomyśleć o orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Są dwa tryby: z ZUS (dla celów rentowych) i poprzez zespoły do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności (dla celów pozarentowych).
  13. Skontaktuj się z infolinią Fundacji Forani, jeżeli wypadek spowodował u Ciebie konieczność przekwalifikowania zawodowego. Uzyskasz pomoc i rady, jak się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej.

 

Fundacja Forani pomaga odnaleźć się w tej nowej, trudnej rzeczywistości powypadkowej. W jej ramach funkcjonuje ogólnopolska infolinia dla osób poszkodowanych w każdego rodzaju wypadkach. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z fundacją, dzowniąc pod numer: 22 102 16 16.