Ergonomia to dziedzina zajmująca się zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscu pracy poprzez badanie warunków pracy pod kątem ich dopasowania do pracownika na danym stanowisku. Zatem ergonomia zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy, a zarazem zwiększa efektywność pracowników.

Głównym i grupami zaburzeń mięśniowo- szkieletowych są bóle/urazy pleców i schorzenia kończyn górnych związane z pracą, które zazwyczaj rozwijają się na przestrzeni czasu. Są na nie narażeni zarówno pracownicy fizyczni, między innymi przez przenoszenie ciężkich przedmiotów czy konieczność wykonywania powtarzających się lub energicznych ruchów, a także pracownicy biurowi, między innymi przez długotrwałe siedzenie, czasem w niewygodnej i nieruchomej pozycji przy słabym oświetleniu. Poniżej kilka zasad, na które pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę:

Oświetlenie. Podczas pracy przy monitorach komputerowych wzrok jest obciążony, narażony na odbicia i olśnienia, a pracownik szybko się męczy. Oświetlenie powinno więc być „odpowiednie”, ani nadmierne, ani też za słabe – zgodne z polską norma PN-EN 12464-1:2003 (500 lx). Nasze oczy najlepiej znoszą ciepłe światło, dlatego to ten typ oświetlenia powinien przeważać w miejscu pracy.

Ustawienie monitora. Monitor należy ustawić bokiem do okna – inne usytuowanie, np. przodem lub tyłem spowoduje odbijanie się światła, powinien on znajdować się na wysokości wzroku, tak, by pracownik nie musiał nienaturalnie schylać głowę.

Biurko i krzesło. Zarówno jedno jak i drugie powinno być dopasowane do indywidualnych wymiarów pracownika tak, by ręce były oparte na biurku, a łokcie na oparciach fotela. Krzesło powinno mieć regulowane oparcie i podłokietniki. Jeżeli jest to konieczne, to należy zapewnić też podnóżek, by stopy nie wisiały w powietrzu i były oparte o twarde podłoże.

Odpowiednie maszyny. Już na etapie planowania bezpiecznego miejsca pracy pracodawca ma możliwość zamówienia odpowiedniej i bezpiecznej maszyny. Oznacza to, że będzie ona dopasowana do stanowiska i danego pracownika.

Ponadto jak wskazują badania, wysokie wymagania związane z pracą lub niski poziom zadowolenia z jej wykonywania również może wpływać na rozwój zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Warto zatem nie tylko pamiętać o przestrzeganiu zasad ergonomii i wykonywaniu regularnych ćwiczeń, ale również zadbać o dobrą atmosferę w pracy.

 

Czytaj więcej na stronie SEKA S.A.