W dobie, gdy globalne organizacje coraz częściej polegają na własnych, zaawansowanych procedurach zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem pracy czy czystością mikrobiologiczną, pojawia się pytanie o zasadność zewnętrznej certyfikacji, takiej jak ISO. Zdaniem Katarzyny Petrusiewicz, ekspertki CWS Workwear certyfikacja ISO ma niezmiennie ogromne znaczenie w kontekście zwiększania konkurencyjności i wiarygodności w oczach kontrahentów.
W obliczu rosnącej złożoności globalnych łańcuchów dostaw i zaostrzenia wymogów rynkowych, niezależne potwierdzenie zgodności z międzynarodowymi standardami, takimi jak ISO, stanowi kluczowy element budowania zaufania i transparentności.
– Przystępując do certyfikacji ISO 14001 i 45001, wiedzieliśmy, że większość procesów, których dotyczą te normy, uporządkowaliśmy już wcześniej wewnętrznymi procedurami. Mimo to zdecydowaliśmy się zainwestować w zewnętrzną weryfikację. Zależało nam, żeby nasi partnerzy biznesowi zyskali pewność, że spełniamy ich wymagania bez konieczności regularnego audytowania działań. To duża oszczędność zarówno czasu, jak i zasobów klienta – zauważa Katarzyna Petrusiewicz, Regional QESH Manager CEE CWS Workwear, dodając, że CWS Workwear od lat pochwalić się może certyfikatami ISO 9001:2015 (dla systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie) oraz ISO 14065, gwarantującym osiąganie założonego poziomu czystości mikrobiologicznej serwisowanych przez pralnie tekstyliów. Teraz CWS Workwear uzupełnia tę listę kolejnymi certyfikatami: ISO 14001 oraz ISO 45001.
– Pierwszy standard ma kluczowe znaczenie w kontekście raportowania ESG i dążenia do zrównoważonej gospodarki. Skupia się na systemach zarządzania środowiskowego, oferując organizacjom narzędzia do ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. Wspiera również zdolność do szybkiego reagowania na zmiany, z uwzględnieniem zarówno potrzeb społecznych, jak i gospodarczych – zauważa ekspert CWS Workwear. – Wdrożenie i stosowanie tej normy przynosi wymierne korzyści zarówno organizacji, jak i jej klientom. Przede wszystkim, prowadzi do efektywniejszego wykorzystania zasobów i obniża koszty operacyjne. Pomaga też w zmniejszeniu ilości odpadów oraz znacząco poprawia poziom zgodności z obowiązującymi przepisami. W rezultacie organizacja może liczyć na zmniejszenie prawdopodobieństwa kar finansowych i mniejszą liczbę uciążliwych kontroli – wyjaśnia.
Z kolei Norma ISO 45001, opracowana jako uniwersalny standard dla organizacji chcących poprawić zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, koncentruje się na redukcji liczby wypadków czy chorób zawodowych.
– Działając w ramach Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy, bardzo mocno zwracamy uwagę na ten aspekt – podkreśla Petrusiewicz i dodaje, że wdrożenie i stosowanie normy ISO 45001 przynosi korzyści organizacji, ale też pracownikom. Wspiera redukcję liczby wypadków i chorób zawodowych, obniża koszty firmy związane z absencją pracowników i odszkodowaniami, a także zwiększa produktywność i morale zespołu. Pracownicy natomiast zyskują poprawę warunków pracy i większe poczucie bezpieczeństwa.
– Tak jak wspomniałam, wszystkie te zagadnienia od lat regulowaliśmy wewnętrznymi procedurami, jednak zdecydowaliśmy się na certyfikację ISO. Chcemy naszym partnerom biznesowym dać gwarancję najwyższych standardów usługi – podsumowuje Katarzyna Petrusiewicz.