Dobry behapowiec to partner i psycholog – mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Patrycja Włosowicz, laureatka Mistrzostw Kadry BHP.

Jaka była Pani droga do takiego stanowiska, tego zawodu?

Przed wyborem studiów kierowałam się tym, że jestem umysłem ścisłym. Przyszłam do mamy i powiedziałam, że chcę zostać inżynierem. Dostałam się na Politechnikę Śląską, na specjalizację inżynieria bezpieczeństwa. Podczas studiów poszłam na praktyki do mojej obecnej szefowej, która zobaczyła potencjał, zainwestowała we mnie. Potem skończyłam studia, rozpoczęłam pracę w zawodzie i realizuję się jako specjalista ds. BHP i PPOŻ i zakładowa strażaczka.

Czy podziela Pani pogląd, że współcześnie praca w BHP to jest praca wszechstronna?

Uważam, że dobry behapowiec to jest psycholog, ksiądz, barman, koleżanka, zły policjant. Moim konikiem jest pożarnictwo. Im jestem starsza, im więcej nabieram doświadczenia, tym bardziej uważam, że niestety nie możemy stać w miejscu. Praca z ludźmi wymaga, żebyśmy byli bardzo elastyczni.

Czy ludzie są nastawieni  pozytywnie do osoby, która przychodzi, by im coś zlecać, polecać, kontrolować?

Stanowisko behapowca nie jest lubiane, nazwijmy rzeczy po imieniu. Jesteśmy organem kontrolno-doradczym. Nie każdy lubi być pouczany, aczkolwiek wychodzę z założenia, że dobry behapowiec jest też partnerem i psychologiem – jesteśmy przecież wsparciem. Nie chciałabym, żeby BHP było traktowane jako biuro hamowania pracy. Walczymy właśnie w firmie z takim przeświadczeniem.

Czyli jeszcze trochę czasu zajmie nam, żeby ludzie zrozumieli, że to jest potrzebne dla ich bezpieczeństwa na co dzień?

Zgadza się. Mentalność ludzi się zmienia. Jestem z młodego pokolenia, mam 26 lat i staram się zastępować godnie osoby, które pełnią tę funkcję od dłuższego czasu. Branża BHP jest bardzo hermetycznym środowiskiem. Behapowiec im dłużej w branży, tym bardziej doświadczony i bardziej wartościowy dla pracodawcy.  Ja dopiero jestem na początku kariery zawodowej.

Cała audycja, w której znajduje się rozmowa z Patrycją Włosowicz: http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1781857,Czat-Czworki-26-czerwca-godz-1604

Patrycja Włosowicz jest laureatką Mistrzostw Kadry BHP 2017.