Badanie „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2016” Koalicji Bezpieczni w Pracy pokazało, że ponad połowa pracowników fizycznych i umysłowo-fizycznych pracuje na stanowiskach, wymagających stosowania odzieży ochronnej. Producenci coraz częściej sięgają po innowacyjne technologie, które nie sprowadzają się już jedynie do stosowania wysokiej jakości opatentowanych tkanin. Coraz częściej przy produkcji odzieży roboczej testowane są rozwiązania z zakresu inteligentnych technologii, które w jeszcze większym stopniu poprawią bezpieczeństwo pracowników.
Możliwości wykorzystywania inteligentnej odzieży roboczej jest bardzo wiele. Poczynając od zwiększenia fizycznej ochrony pracowników, po uszczelnienie procedur BHP, aż na poprawie higieny w miejscu pracy kończąc.
Producenci odzieży roboczej coraz częściej uczestniczą w projektach badawczych, których celem jest stworzenie „smart odzieży” roboczej dla pracowników. Jednym z testowanych obecnie rozwiązań, jest zastosowanie technologii RFID (ang. radio-frequency identification). Polega ono na wszywaniu w ubiór chipów – urządzeń elektronicznych, wielkości nieco dłuższej od ziarnka ryżu – które za pomocą fal radiowych mogą komunikować się z anteną czytnika z odległości od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. Chip sam z siebie nie wysyła żadnego promieniowania ani sygnałów. Działa podobnie jak kod kreskowy wydrukowany na produktach.
Odzież robocza może być inteligentna
Zastosowanie w odzieży roboczej technologii RFID może znacznie poprawić bezpieczeństwo na przykład w budownictwie, które według badania „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2016” jest jedną z najbardziej niebezpiecznych branż. Zainstalowane w odzieży chipy mogą na przykład sygnalizować, czy pracownicy mają ważne szkolenia BHP, czy też przekazywać do systemu dane pracownika, który w niewłaściwy sposób użytkuje odzież roboczą.
– Niewątpliwie jednym ze sposobów zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w pracy jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, zależnych i adekwatnych do danych warunków pracy – mówi Elżbieta Rogowska, Dyrektor Handlowy z PW Krystian, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy – Już teraz rynek oferuje odzież ochronną z chipem, na którym zakodowane są takie informacje jak imię i nazwisko pracownika oraz data otrzymania odzieży roboczej. Informacje te można sczytać za pomocą oprogramowania, które można zainstalować na każdym smartfonie czy tablecie. Inteligentna odzież robocza to z pewnością przyszłość BHP. Dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracowników – szczególnie w branżach, które uważane są za najbardziej niebezpieczne – dodaje.
Wśród testowanych rozwiązań jest także wszywanie w ubrania urządzeń namierzających (na przykład GPS) z oddzielnym systemem zasilania. Taką odzież można byłoby zastosować na przykład u pracowników, którzy pracują przy budowie dróg i autostrad, gdzie odcinki prac liczą nawet kilkanaście kilometrów. Dzięki zastosowaniu „inteligentnej odzieży” możliwe byłoby łatwe namierzenie pracownika w razie wypadku przy pracy, a tym samym szybsza organizacja pomocy.
W przypadku „inteligentnej odzieży” możliwe jest także alarmowanie służb pracodawcy w przypadku, gdy na przykład pracownik podnosi zbyt ciężki ładunek, stwarzając przy tym zagrożenie dla siebie i otoczenia.
Zobacz podobne
21 listopada, 2024
Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?
19 września, 2024
Przyszłość zawodu specjalisty ds. BHP – jak może wyglądać?
20 sierpnia, 2024