Dobór odzieży ochronnej wydaje się nam często dziecinnie prosty, natomiast przykładów szybkiego i nieprawidłowego doboru odzieży można by mnożyć. Podstawą wszelkich działań przy właściwym doborze odzieży ochronnej jest zawsze prawidłowa ocena ryzyka zawodowego przeprowadzona przez służby BHP. Wiąże się to z rozpoznaniem wszystkich zagrożeń, jakie czyhają na naszych pracowników podczas wykonywania codziennych czynności w pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jest ich aż tyle. Zapewnienie właściwego poziomu ze strony odzieży ochronnej jest zdecydowanie prostsze niż kiedyś. Mamy na rynku szeroki wybór odzieży multiochroonnej, która zapewnia ochronę przed wieloma niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi.
Jeżeli właściwie zidentyfikujemy zagrożenia powinniśmy się zwrócić o pomoc do firm wyspecjalizowanych w projektowaniu, produkcji i sprzedaży tego typu odzieży. Przy wyborze odzieży ochronnej warto przygotować sobie prostą macierz i wskazać, jakie elementy są dla nas najistotniejsze tj.:
- potencjale ryzyko,
- warunki atmosferyczne, w jakich miejscach pracownik przebywa,
- jak długo trwa zagrożenie,
- jak ważny jest komfort dla użytkownika,
- w jakim stopniu istotna jest ekonomiczność rozwiązania,
- czy odzież będzie prana w domu przez pracowników czy systemem przemysłowym w wyspecjalizowanych firmach świadczących np. usługi serwisu odzieży ochronnej.
Powyższe ma szczególne znaczenie między innymi w przypadku specjalnego wykończenia odzieży kwaso-zasadoodpornej. Tego typu wykończenie odzieży wymaga odpowiedniego odnowienia powłoki fluorocarbonowej praktycznie po każdym cyklu prania, co jest możliwe wyłącznie w specjalistycznych firmach pralniczych. Dlatego przy wyborze odzieży powinniśmy zwracać również uwagę na ile cykli prania odzież została przetestowana i czy jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Istotnym elementem jest również to, czy odzież spełnia odpowiednią klasę ochrony, np. w przypadku odzieży dla spawaczy zgodniej z normą EN ISO 11611 mamy dwie klasy ochrony w zależności od rodzaju stosowanego spawania klasę niższą 1 i klasę wyższą 2. Nieodpowiednie dobranie typu odzieży może powodować nadmierne jej zużywanie lub nawet uszkodzenia ciała.
Wybierając odzież powinniśmy także sprawdzić czy produkt jest odpowiednio oznaczony tzn. posiada odpowiednią wszywkę zawierającą informację o produkcie oraz odpowiednie piktogramy. Każdy wyrób powinien być również wyposażony w instytucję użytkowania i konserwacji w języku polskim, czy produkt spełnia wymagania aktualnie obowiązujących norm oraz czy materiały, z jakich została wykonana odzież, posiadają certyfikat OEKO TEX tzn. czy nie zawiera w swoim składzie i konstrukcji surowców, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia pracownika.
Dla samych pracowników najistotniejszym elementem przy doborze odzieży ochronnej przeważnie jest komfort użytkowania. Kto z nas chciałby użytkować odzież, która jest niewygodna lub nie zapewnia dobrego komfortu termicznego? Niestety w przypadku odzieży ochronnej często musimy iść na pewien rodzaj ugody. Z roku na rok dostępna jest jednak coraz większa gama komfortowej odzieży specjalistycznej, ale nie w każdych warunkach można ją stosować. Bardzo istotne jest też właściwe dopasowanie rozmiaru, ma to szczególne znaczenia np. w odzieży dla odlewników. Jeżeli odzież jest za duża będą powstawały fałdy, zgięcia, na których może zatrzymywać się stopiony metal: żelazo lub aluminium, które mogą poparzyć pracownika.
Warto zauważyć, że jak wydawałoby się, drobne rzeczy mają wpływ na właściwy dobór odzieży ochronnej. Na końcu nie można nie wspomnieć o rzeczy bardzo istotnej, którą jest jakość produktu. Prawidłowo wykonany wyrób nie tylko powinien odpowiadać wymaganiom norm, które określają parametry podstawowe, ale swoją konstrukcją i wykonaniem musi zapewniać bezpieczeństwo oraz długotrwałe użytkowanie przez cały okres jego stosowania. Jak bardzo ważne są komponenty, tj. tkaniny, taśmy ostrzegawcze, odpowiednie ociepliny, suwaki oraz nici, można się przekonać wykonując specjalistyczne testy lub poddając odzież ekstremalnym warunkom użytkowania. Trzeba zawsze pamiętać, że tego typu odzież nie może nas zawieść w sytuacjach skrajnych i niebezpiecznych, jest dla nas dodatkową tarczą i ochroną przed utratą zdrowia a nawet życia.
Zobacz podobne
20 sierpnia, 2024
Szkolenie BHP – kluczowy element bezpiecznego zakładu pracy
27 czerwca, 2024
Blisko 900 uczestników w Mistrzostwach Kadry BHP!
3 czerwca, 2024