Jak przygotować przemysł, przestrzeń publiczną, przedmioty codziennego użytku dla potrzeb starzejącego się społeczeństwa? Jak zaprojektować nowe linie produkcyjne, nowe pojazdy, nowe stanowiska pracy tak, by były wygodne i bezpieczne dla starszych pracowników? A może by na chwilę… wejść w ich położenie?

Założyć skafander, który doda nam lat? Pozwoli poczuć dodatkowe kilogramy, większe ograniczenia,  nie pozwoli stanąć prosto, ograniczy ruchomość karku, precyzję ruchu, poczucie równowagi, zawęzi pole widzenia, ograniczy słuch?

Nowoczesne firmy stosują skafander starzeniowy do projektowania nowych stanowisk pracy oraz do ulepszania swoich produktów, w tym np. produkowanych samochodów. Przyszłe pielęgniarki przymierzają go, by zrozumieć co czują ich podopieczni. Architekci sprawdzają, czy zaproponowane wyposażenie wnętrza spełni wymagania osób w podeszłym wieku.

Skafandry mają coraz szersze zastosowanie. Ponieważ obecnie są już dostępne w Polsce, może warto wykorzystać je w naszych firmach?

Mogą służyć w podanych wyżej sytuacjach, jednak są również niezastąpione w uświadamianiu naszym pracownikom, jak ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii.

Co będzie, jeśli na obniżoną sprawność spowodowaną wiekiem, nałożą się urazy które nabyliśmy przez nieprawidłowy sposób wykonywania pracy?

Ergonomia, o której mowa podczas prowadzonych szkoleń  BHP, nabierze w oczach młodych pracowników nowego znaczenia.

Autor: Bożena Narloch- Witkowska, Regionalny Specjalista ds. BHP w DHL Parcel Polska