Wraz z sezonem wiosenno-letnim wielu pracowników dojeżdża rowerem m.in. do pracy. Pracodawcy powinni przypominać im w ramach dobrych praktyk o tym, jak bezpiecznie poruszać się dwukołowym pojazdem. Kilka z najważniejszych porad przygotowała firma CWS Workwear.
Jazda po chodniku – tylko w pewnych warunkach.
Chodnik jest bezpieczniejszą alternatywą dla jezdni, jednak zgodnie z kodeksem drogowym jazda ciągiem pieszym jest wykroczeniem i może skutkować otrzymaniem mandatu. Poruszanie się rowerem po chodniku jest dopuszczalne, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej przy jezdni o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a chodnik ma szerokość minimum 2 m, przy czym oba te warunki muszą być spełnione równocześnie. Gdy rowerzysta korzysta z chodnika, zobowiązany jest ustępować miejsca pieszym. Jechać chodnikiem na rowerze można również w czasie deszczu, gołoledzi i opadów śniegu, a także gdy poruszamy się rowerem z dzieckiem w wieku do 10 lat również kierującym rowerem.
Nie wolno jeździć przejściami dla pieszych.
Poruszanie się rowerem na pasach dla pieszych jest niedozwolone. Należy zsiadać z roweru i przechodzić na drugą stronę jezdni, chyba że obok pasów dla pieszych wyznaczony jest dodatkowy, czerwony pas dla rowerzystów.
Jazda rowerzystów obok siebie.
Przepisy zabraniają jazdy uczestników ruchu drogowego obok siebie, jednak dla rowerzystów przewidują pewien ważny wyjątek. Rowerzysta może bowiem jechać obok innego rowerzysty, jeśli nie utrudnia tym ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Wyprzedzanie z prawej strony.
Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony np. stojące lub wolno jadące samochody w korku. Wyprzedzać innych pojazdów nie wolno: na skrzyżowaniach, na przejściach dla pieszych/rowerów, po prawej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w prawo, po lewej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w lewo.
Skompletuj wyposażenie roweru.
Przepisy wymagają wyposażenia roweru w białe, ciągłe lub pulsujące światło z przodu oraz czerwony odblask i czerwone światło ciągłe lub pulsacyjne z tyłu. Rower również musi posiadać dzwonek, dzięki któremu można zasygnalizować swoją obecność na drodze. Noszenie kasku i kamizelki odblaskowej nie jest wymagane, zwiększa jednak bezpieczeństwo rowerzysty.
Źródło zdjęcia: Freepik.
Zobacz podobne
2 grudnia, 2024
Dlaczego tkaniny ochronne stają się coraz lżejsze?
21 listopada, 2024
Co trzeba wiedzieć o odzieży wysokiej widzialności?
7 listopada, 2024