Letnie miesiące sprzyjają licznym aktywnościom na zewnątrz. Niestety podczas nich – zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Warto przypomnieć sobie jak zachować się w takiej sytuacji – przede wszystkim w kwestii udzielenia pomocy poszkodowanemu.
Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia, czyli proste, natychmiastowe zabiegi, mające na celu ratowanie ludzkiego zdrowia i życia, za pomocą ogólnodostępnych środków.
Zgodnie z prawem, wszyscy mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie lub osobom, znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. W miarę posiadanych możliwości i umiejętności do obowiązku świadka należy niezwłoczne i skuteczne powiadomienie o takim zdarzeniu odpowiednie podmioty, najczęściej dzwoniąc pod numery alarmowe. Co ważne – obowiązek niesienia pomocy istnieje niezależnie od tego, czy pomoc nasza uratuje osobę zagrożoną.
Jak udzielić pierwszej pomocy?
- Upewnij się, że nic nie zagraża poszkodowanemu i sprawdź jego reakcję. Zadaj mu pytanie np. czy mnie Pani/Pan słyszy? Sprawdzić przytomność możesz też poprzez potrząśniecie ramionami poszkodowanego.
- W przypadku reakcji, w miarę możliwości dowiedz się co się stało i obserwuj sytuację oraz samopoczucie poszkodowanego. Ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej. Co minutę sprawdzaj oddech, a po 30 min. odwróć go na drugi bok.
- Zadzwoń na pogotowie (numer 112 lub 999).
- W przypadku krwotoku – niezwłocznie staraj się go zatamować.
- Jeśli poszkodowany nie reaguje sprawdź czynności życiowe. Ocena oddechu powinna trwać około 10 sekund, w czasie których powinny wystąpić 2 wdechy.
- W przypadku niemiarowego oddechu (pojedyncze westchnienia) lub braku oddechu, odchyl do tyłu głowę poszkodowanego i udrożnij jego drogi oddechowe. Pomoże to w odzyskaniu normalnego oddechu. Jeśli w jamie ustnej są ciała obce, usuń je przed odchyleniem głowy.
- Jeśli nie udało się przywrócić normalnego oddechu, musisz rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).
Pierwsza pomoc RKO – krok po kroku
- Zlokalizuj mostek osoby poszkodowanej – będziesz uciskać jego środek.
- Ustaw ramiona prostopadle do poszkodowanego. Wyprostuj łokcie.
- Następnie wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej – nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, a drugi nadgarstek połóż na grzbiecie pierwszej. Spleć palce dłoni, nacisk musi być ukierunkowany na żebra ofiary. Głębokość uciskania klatki powinna wynosić 5 centymetrów i nie więcej niż 6).
- Tempo uciśnięć – min. 100 uciśnięć na minutę.
- Następnie ponownie udrożnij drogi oddechowe – czyli odchyl głowę do tyłu, żuchwę wysuń do przodu.
- Wykonaj 2 oddechy tzw. sztuczne oddychanie. Pamiętaj o użyciu maseczki, swojej własnej ochronie, zaciśnij nos osoby poszkodowanej kciukiem i palcem wskazującym, a następnie wdmuchaj powietrze do jej ust. Obserwuj, czy unosi się klatka piersiowa poszkodowanego.
- Kontynuuj – w stosunku 30:2. Chyba, że poszkodowany zacznie reagować lub pojawią się medycy.
Jeśli osobą poszkodowaną jest dziecko, należy wykonać 5 oddechów ratowniczych. Resuscytacja powinna odbyć się w sekwencji: 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze. U dzieci poniżej roku uciskaj mostek tylko dwoma palcami (wskazujący i środkowy) – na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.
W razie dostępności można użyć również defibrylatora. Bardzo często znajdują się one w budynkach użyteczności publicznej.
Dobrą praktyką na wakacjach (i nie tylko) jest posiadanie apteczki pierwszej pomocy. A jeśli nie mamy jej przy sobie – warto jest zorientować się, w którym miejscu jest dostępna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wyjątkowo można wykorzystać dostępne materiały, które mogą okazać się pomocne.
Źródło zdjęcia: Freepik
Zobacz podobne
20 grudnia, 2024
Potencjał i potrzeby pracowników 50+
2 grudnia, 2024