Trwają prace nad drugą wersją projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Jakie główne zmiany zostały wprowadzone?
Najnowsza wersja projektu przewiduje:
- możliwość wykonywania pracy zdalnej okazjonalnie (na wniosek pracownika) do 24 dni w roku (np. z konieczności opieki nad członkiem rodziny czy potrzeby wyjazdu do innej miejscowości w celu załatwienia spraw osobistych)
- miejscem wykonywania pracy zdalnej ma być miejsce wskazane przez pracownika każdorazowo uzgodnione z pracodawcą (co do zasady jednak będzie to miejsce zamieszkania pracownika lub inne wybrane przez niego miejsce, na które pracodawca wyraził zgodę)
- poszerzono listę przesłanek zobowiązujących pracodawcę do uwzględnienia wniosku pracownika o wykonywanie pracy zdalnej o osoby sprawujące opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
- pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, a o przyczynie odmowy będzie musiał poinformować pracownika w ciągu 7 dni roboczych
A co z bhp?
Praca zdalna według aktualnego projektu będzie możliwa na polecenie pracodawcy w sytuacji, kiedy nie będzie on w stanie czasowo zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy (np. w czasie epidemii, stanu klęski żywiołowej lub z powodu siły wyższej). Wówczas to pracownik będzie miał obowiązek zobowiązać się do posiadania warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy zdalnej w formie właściwego oświadczenia.
Niewielka zmiana nastąpiła w zapisach dotyczących wypadków przy pracy zdalnej. W pierwotnej wersji projektu zgłoszenie pracodawcy wypadku oznaczało wyrażenie przez pracownika zgody na oględziny miejsca wypadku. Obecnie termin dokonania takich oględzin musi być uzgodniony z pracownikiem lub jego domownikiem (w przypadku, gdy stan pracownika nie będzie pozwalał na ustalenie z nim terminu).
Zobacz podobne
3 października, 2024
Zapraszamy na konferencję ZUS!
23 września, 2024
Zmęczony jak Polak w Pracy: przyczyny, skutki i konsekwencje
19 września, 2024