25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Oto najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa drogowego pracowników, którzy podczas wypełniania obowiązków związanych z pracą, używają samochodów służbowych.
W związku z tym, że nieustannie dochodzi do wypadków drogowych – również z udziałem pojazdów służbowych – ważna jest edukacja kierowców i stałe przypominanie o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Tym bardziej, że jak wynika z raportu Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w I kwartale 2024 roku doszło do 4101 wypadków. To o prawie 300 wypadków więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim (3807 wypadków).
Samochód służbowy – dla kogo?
Pojazdy służbowe są przydzielane głównie pracownikom, którzy regularnie podróżują w ramach obowiązków służbowych. Czasami są one także dostępne dla niektórych zatrudnionych jako dodatkowy benefit. Pracodawca może również zgodzić się na prywatne użytkowanie samochodu służbowego przez pracownika, preferowana jest jednak forma pisemna takiego porozumienia. Jednak należy pamiętać, że zazwyczaj tylko wskazane przez pracodawcę osoby mają prawo do korzystania z samochodu służbowego, co wynika również z umowy. Nieuprawnione użytkowanie przez osoby trzecie może skutkować naruszeniami przepisów, kolizjami lub wypadkami, co niesie za sobą konsekwencje finansowe oraz te związane z prawem.
Co powinien wiedzieć kierowca służbowego samochodu?
Podstawą bezpieczeństwa jest znajomość zasad pierwszej pomocy, z którymi pracownicy zapoznają się na szkoleniach zapewnionych przez pracodawcę. Pracownik musi także pamiętać, że jest odpowiedzialny za samochód służbowy i powinien dobrze znać instrukcję obsługi pojazdu, a także odpowiednio o niego dbać. Raz na miesiąc należy sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych i je uzupełniać oraz kontrolować ciśnienie w oponach, które potrafi samo zmieniać swój poziom napompowania.
Dobrą praktyką jest także utrzymywanie porządku oraz czystości w pojeździe. Wszelkie niezabezpieczone przedmioty lub śmieci mogą stanowić zagrożenie podczas jazdy i gwałtownego hamowania, co wiąże się z ryzykiem dodatkowych obrażeń w razie wypadku. Należy także sprawdzać aktualność przeglądu oraz ubezpieczenia OC oraz działanie klaksonu, oświetlenia samochodowego, kierunkowskazów i hamulców.
W prowadzeniu samochodu służbowego należy obowiązkowo przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. Oczywistym jest zakaz jazdy pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, a także ścisłe przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego. Ważne także, aby każda osoba, która ma prowadzić pojazd, była wypoczęta i znajdowała się w dobrym stanie psychicznym i fizycznym. Z kolei kierowcy, którym zalecono noszenie okularów korekcyjnych, są zobowiązani do ich noszenia podczas prowadzenia pojazdu, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy. Niezbędne jest także zapinanie pasów bezpieczeństwa i sprawdzenie ich zapięcia u ewentualnych pasażerów.
Co powinien wiedzieć pracodawca?
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, którzy używają samochodów służbowych, pracodawcy powinni pamiętać o regularnych przeglądach technicznych pojazdu oraz zapewniać jego kompletne wyposażenie.
Pracodawca powinien skierować pracowników przed rozpoczęciem kierowania pojazdem na badania lekarskie. W przeciwnym przypadku może otrzymać wysoką karę administracyjną.
Dobrze, aby zatrudniający określał limity kilometrów lub godzin spędzania pracownika za kółkiem, aby ograniczyć ryzyko kolizji, czy wypadków, a także zadbać o dobry stan psychofizyczny pracownika.
Zobacz podobne
21 stycznia, 2025
Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy
20 grudnia, 2024