Szanowni Państwo,

w tym roku ponownie mam przyjemność przewodniczyć Komisji Konkursowej Mistrzostw Kadry BHP. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, jednak nie ukrywam, że również wyzwanie.  Poza czuwaniem nad merytorycznym przebiegiem konkursu, jednym z zadań Komisji jest też ocena nadsyłanych prac i oczywiście wybór Mistrza danej edycji. O ile w pierwszym etapie sytuacja jest dość klarowna – etap ten składa się z 30 pytań zamkniętych – o tyle w drugim etapie, poza pytaniami zamkniętymi, uczestnicy zostaną poproszeni o zaproponowanie rozwiązań problemów z obszaru bhp przedstawionych w formie pięciu pytań otwartych. Dla nas, dla Komisji Konkursowej wyłonienie najlepszej pracy jest nie lada wyzwaniem, ponieważ poziom prac reprezentowany przez uczestników jest naprawdę wysoki. Na tym etapie, poza bardziej specjalistyczną wiedzą, wymagane będzie większe doświadczenie oraz analiza skomplikowanych zagadnień, z którymi fachowcy mają do czynienia rzadziej. Praktyczne działanie jest wspaniałym nauczycielem, jednak nie na każdą sytuację przygotowany jest scenariusz z najlepszym rozwiązaniem – ważne jest, aby zachować otwarty umysł i zdolność racjonalnej analizy przypadku bez względu na okoliczności. Mistrz Kadry BHP takie cechy musi posiadać.

Nie zapominajmy jednak, że Mistrzostwa to również forma rozrywki i integracji całej branży. Jest to możliwość sprawdzenia samego siebie i zweryfikowania swojej wiedzy. Element rywalizacji pomaga docierać do coraz większej liczby osób, co w moim przekonaniu wpływa na wzrost standardów bezpieczeństwa w polskich firmach. Konkurs służy popularyzacji zagadnień bhp wśród jak najszerszego grona odbiorców, ale jednocześnie osobom zawodowo związanym z tą tematyką chcemy przypomnieć, że niezbędne jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji i aktualizowanie wiedzy, ponieważ bezpieczeństwo nigdy nie jest czymś stałym, pewnym, zagwarantowanym. Nasza wiedza powinna być na bieżąco uzupełniana i aktualizowana, a stosowane procedury udoskonalane i dostosowywane do okoliczności i warunków technologicznych. Od pracowników podczas ich codziennych zadań wymagamy szczególnej ostrożności i koncentracji na wykonywanych czynnościach – sami, jako specjaliści bhp, też musimy zachowywać zwiększoną czujność i przykładać szczególną wagę do ciągłego kształcenia się w tej tematyce.  Żywię nadzieję, że Mistrzostwa Kadry BHP będą wspaniałą do tego okazją.

Gorąco zapraszam do wzięcia udziału i życzę wszystkim powodzenia! Aby wziąć udział w konkursie, należy rozwiązać test online: http://bit.ly/Mistrzostwa_Kadry_BHP 

Marek Maszewski, Dyrektor Działu Nadzoru SEKA S.A., przewodniczący Komisji Konkursowej Mistrzostw Kadry BHP