Jesienne chłody sprawiają, że ruch wokół czajników w pokojach socjalnych powoli wzrasta, maleje liczba papierosowych przerw, a obiady na świeżym powietrzu stają się odległym wspomnieniem lata. 

Podczas gdy pracownicy biur i urzędów przyspieszają kroku, by schować się w cieple szklanych budynków, pracujący w terenie inżynierowie, robotnicy czy operatorzy maszyn zakładają kolejne warstwy ubrań, by chronić się przed mrozem. Jedni i drudzy zasługują jednak na odpowiednią zimową ochronę oraz komfortowe warunki pracy.

Mroźne przepisy

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy określają dokładnie minimalną temperaturę w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy oraz obowiązki pracodawcy wobec osób pracujących na świeżym – mroźnym – powietrzu. W myśl tych zasad temperatura w miejscu pracy nie może spadać poniżej 14°C, a w pomieszczeniach biurowych powinna wynosić minimum 18°C. W przypadku pracy w terenie pracownikom powinno się natomiast zapewniać dostęp do pomieszczenia, w którym mogliby się ogrzać w czasie przerwy lub zmienić mokrą odzież. Mają również prawo do ciepłych napojów, a w zależności od rodzaju obciążenia oraz długości zmian również do regeneracyjnych posiłków.

Odpowiedni outfit

Przepisy nie uwzględniają niestety zasad dotyczących odpowiedniego stroju pracowników wykonujących swoje obowiązki na otwartej przestrzeni. Oczywiście mogą oni radzić sobie za pomocą tradycyjnych sposobów (np. ubierając się „na cebulę”), jednak korzystając z osiągnięć nowoczesnej technologii, warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane metody, takie jak specjalistyczna bielizna termiczna. O komfort walczących z mrozem pracowników dbają też projektanci i inżynierowie, proponując innowacyjne rozwiązania takie jak termiczna bluza Polar Seal. Wyposażona jest ona w specjalny „system grzewczy”, który pozwala na wybór preferowanej temperatury ogrzewania – od 40 do 50°C – i może zapewniać ciepło nawet przez 8 godzin pracy. Na razie zziębnięci pracownicy mogą liczyć jedynie na kubek gorącej herbaty i przerwę w ciepłym pomieszczeniu, ale kto wie, może niedługo termiczne bluzy, takie jak Polar Seal, staną się standardowym elementem roboczej garderoby?

Artykuł pochodzi a aktualnego numeru Magazynu SEKA. 

***

Aktualny Magazyn SEKA skupia się na tematyce dotyczącej zagrożeń, jakie mogą pojawić się w obrębie bardzo wrażliwej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Prezentowane są najlepsze rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa w budownictwie. Ponadto poruszone zostały nurtujące przedstawicieli polskich firm tematy dotyczące segregacji odpadów, właściwości sądów pracy czy outsourcingu kadrowo-płacowego.

Magazyn SEKA, to kwartalnik wydawany przez SEKA S.A.  od 2014 r. Jego ideą jest promowanie wiedzy o najnowszych trendach w obszarze bezpiecznych warunków pracy, ochrony środowiska oraz szkoleń. Na łamach magazynu prezentujemy także wywiady z naszymi ekspertami oraz zaproszonymi gośćmi.