Zapraszamy do lektury wywiadu z Pawłem Pawlikiem, kierownikiem Działu BHP w DHL Parcel Polska Sp. z o.o.. Wywiad ukazał się w najnowszym numerze Magazynu SEKA S.A.. Dowiecie się z niego o dobrych praktykach stosowanych w DHL, a także jak firmy kurierskie zapewniają wysoki poziom szkoleń z zakresu BHP, co wymaga dużej elastyczności i kreatywności. Miłej lektury.

 

Jakie są największe wyzwania dla pracowników dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

W każdym obszarze największym wyzwaniem jest unikanie popadania w rutynę oraz umiejętność modyfikowania swoich nawyków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie lub wprost generować zagrożenia. Staramy się regularnie pracować nad tą świadomością.

Dla pracowników magazynowych i kurierów codziennym zadaniem jest obsługa przesyłek, przykładamy dużą wagę do ograniczania transportu ręcznego tam, gdzie jest to możliwe. Jesteśmy przygotowani na wiele sytuacji awaryjnych, ale nadal wyzwaniem dla firm kurierskich jest sposób zapakowania przesyłki przez klientów, aby nie tylko zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem, ale też zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas przeładunku i doręczenia. Nieprawidłowo zabezpieczona przesyłka może znacznie zwiększyć ryzyko skaleczeń i innych urazów.

W grupie pracowników biurowych największym wyzwaniem jest ciągłe podnoszenie świadomości w dziedzinie bezpieczeństwa. Ze względu na teoretycznie niewielkie spektrum zagrożeń pracownicy mogą mylnie postrzegać ten obszar jako nieistotny. Rzeczywiście dynamika zmian w przestrzeni biurowej jest najmniejsza, niemniej powinna być okresowo weryfikowana. Przykładem mogą być zmiany na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w obszarze ergonomii oraz wyparcie monitorów kineskopowych obecną technologią LCD/LED, co zmniejszyło obciążenie wzroku na tych stanowiskach. Zmieniła się również świadomość pracodawców i pracowników odnośnie wpływu długotrwałej pozycji siedzącej na zdrowie i samopoczucie.