Produkty kosmetyczne firmy CWS są w 100% wolne od stałych mikroplastików. Jest to możliwe dzięki nowej recepturze CWS Abrasiva w której wykorzystuje się mączkę z kolb kukurydzy.

Mikroplastiki są to małe i w większości niewidoczne gołym okiem cząsteczki, mniejsze niż 5 mm. Cząsteczki powstają między innymi w wyniku rozkładu i ścierania się większych części z tworzyw sztucznych takich jak np. jak opony samochodowe. Opony ścierają się podczas jazdy i uwalniają małe cząsteczki plastiku do środowiska. Według obliczeń Instytutu Fraunhofera ds. Technologii Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Energii, tylko w ten sposób do środowiska uwalniane jest rocznie około 1,2 kg mikro plastików na osobę. Badania przeprowadzone w Niemczech w 2018 roku wykazały, że to właśnie transport drogowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia mikroplastikiem. 

Mikroplastiki powstają również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek PET, są obecne w kosmetykach czy też podeszwach obuwia.

Mikroplastik szczególnie zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jego cząsteczki docierają do rzek i mórz przez wody deszczowe i ścieki, ponieważ oczyszczalnie nie są w stanie całkowicie odfiltrować najmniejszych cząsteczek. Następnie są zjadane przez żyjące tam organizmy i zwierzęta i docierają w ten sposób w górę łańcucha pokarmowego.

Substancje naturalne zastępują mikroplastiki

Chociaż nie mamy pełnej wiedzy czy i jak mikroplastyki wpływają na ludzkie zdrowie, jednak nie chcemy wchłaniać ich do naszych organizmów przez jedzenie, napoje czy powietrze.

Z pewnością minie jednak trochę czasu, zanim stosowanie mikroplastików zostanie zakazane. Dzisiaj trudno byłoby się obejść bez transportu samochodowego, butów czy też plastikowych opakowań.

Co można więc zrobić?

Jedną z możliwości jest rezygnacja z tworzyw sztucznych i mikroplastików wszędzie tam, gdzie można je zastąpić poprzez materiały naturalne.

Działa to bardzo dobrze w przypadku kosmetyków. Mikrocząsteczki które zawarte są w niektórych preparatach i czyszczą nasze dłonie, mogą być zastąpione substancjami naturalnymi. Takie kosmetyki mają zastosowanie w warsztatach samochodowych, w rzemiośle, czy też przy pracach ogrodowych.

Osoby, które w pracy mają kontakt ze smarami o wysokiej przyczepności, olejami, sadzą, pyłem metalowym lub grafitem – wiedzą, że substancje takie można usunąć tylko z dużą dozą cierpliwości, przy użyciu mydła, czy mydła w pianie.

Higiena rąk przy dużym zabrudzeniu

Do takich szczególnie uporczywych zabrudzeń stworzono preparat CWS Abrasiva.

Szczególną cechą tego specjalnego mydła są cząsteczki ścierające, którymi brud jest usuwany ze skóry. W ciągu ostatnich lat, producenci mydła opracowywali różne sposoby, aby sprostać wymaganiom klientów w zakresie delikatnego i jednocześnie dokładnego mycia rąk. Używali oni i nadal używają m.in. plastikowych materiałów, pestek oliwek czy łupin orzechów włoskich.

Alternatywą jest mączka z kolby kukurydzy, która jest stosowana w nowej recepturze CWS Abrasiva. Mączkę uzyskuje się ze zmłóconych kolb kukurydzy, dzięki czemu nie marnuje się żadnych zasobów paszowych ani żywnościowych. Materiał ten ma dobre właściwości czyszczące i jest przyjazny dla skóry. Ze względu na swoją częściowo włóknistą strukturę delikatnie się oczyszcza. Jest on również biodegradowalny i ma niski potencjał alergiczny.

Dzięki temu CWS Abrasiva stanowi przyjazną dla środowiska i skóry alternatywę dla wszystkich, dla których ważne jest dokładne mycie mocno zabrudzonych rąk.