Od 16 maja w całym kraju, zamiast stanu epidemii, obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Dodatkowo od 28 marca, za wyjątkami, nie trzeba nosić maseczek, a w razie zarażenia wirusem nie ma obowiązku kwarantanny. Jednak nieustannie dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego i innych, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad dbania o higienę.

Pandemia Covid-19 wiele wszystkich nauczyła, a takie zachowania jak na przykład odpowiednie odkażanie rąk, dla większości stały się oczywistością. Zniesienie niemalże wszystkich obostrzeń, nie zwalnia jednak ze stosowania środków ostrożności. Co więcej, w szpitalach i aptekach nadal należy zakrywać nos i usta maseczką. Dbanie o czyste ręce, zdezynfekowane biurko, czy nie korzystanie z telefonu podczas posiłku, może okazać się kluczem do zmniejszenia ryzyka zakażenia.

Częste i prawidłowe mycie rąk

Ręce należy myć przez 30 sekund – dokładnie, każdą część. Oczywiście należy to robić m.in. przed każdym posiłkiem, zawsze po powrocie do domu, czy przyjścia do pracy. Również w miejscu publicznym po dotykaniu ogólnodostępnych przedmiotów, bądź dmuchaniu nosa, kichaniu. To tylko kilka z wielu przykładów, kiedy należy umyć bądź odkazić dłonie odpowiednim preparatem (co najmniej 60 proc. alkoholu). Poza częstotliwością, równie ważna jest technika.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

  • myj ręce ok. 30 sekund;
  • zmocz ręce wodą;
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni;
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Najlepiej wytrzeć ręce w papierowy ręcznik, a podczas robienia tego w domu i używaniu ręcznika z tkaniny, istotne jest jego częste pranie. Co ważne, nie należy dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Dezynfekcja miejsca i przedmioty

Równie ważna jest częsta dezynfekcja, przynajmniej tych przedmiotów, które używane są na co dzień – to chociażby biurko w pracy, laptop, telefon czy nawet pilot od telewizora. Tego typu przedmioty zbierają niezliczoną ilość bakterii, będąc użytkowane nie tylko przez jedną osobę. Ponadto należy pamiętać także o systematycznej dezynfekcji miejsc, a w miarę możliwości również o wietrzeniu pomieszczeń. W czystym otoczeniu nie tylko lepiej się pracuje, ale przede wszystkim – bezpieczniej. Dodatkowo ryzyko przenoszenia się infekcji jest znacząco zmniejszone. Intensywne czyszczenie usuwa z powierzchni ponad 90 proc. mikroorganizmów i patogenów.

Oprócz codziennie stosowanych zasad, dbałości o higienę czy dezynfekcję miejsc, w których przebywamy, istotna jest również samodyscyplina. Warto o tym pamiętać bez względu na sytuację.