Szanowni Państwo,

ten rok zarówno dla mnie jako dla przewodniczącego, jak i dla pozostałych członków Komisji Konkursowej, jest rokiem szczególnym. Nie dość, że to już V edycja Mistrzostw Kadry BHP, to w dodatku zapowiada się rekordowa liczba uczestników. Podczas pierwszych 48 godzin do I etapu konkursu przystąpiło 200 osób, a w niecały tydzień – 500! Według najnowszych statystyk wzięło w nim udział prawie 800 osób. Te dane pokazują, że w Polsce nie brakuje pasjonatów tematyki bhp, również wśród osób niezwiązanych zawodowo z tą branżą. Konkurs stwarza uczestnikom możliwość wykazania się wiedzą, a jednocześnie porównania jej na tle innych fachowców. Organizując Mistrzostwa chcemy przypominać, że bhp – wbrew niektórym obiegowym opiniom – jest tematyką niezwykle dynamiczną, dlatego wykonując zadania służby bhp trzeba nieustannie przypominać współpracownikom o przepisach i zasadach bezpiecznej pracy, aktualizować swoją wiedzę, stale podnosić kwalifikacje. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia specjalistów do spraw bhp, dla których udoskonalanie stosowanych procedur i dostosowanie ich do okoliczności powinno być szczególnie istotne, ale również z punktu widzenia pracodawców i pracowników. Dzięki temu, że docieramy do tak wielu osób, popularyzujemy zagadnienia bhp wśród różnych grup odbiorców. W moim przekonaniu wpływa to na wzrost standardów bezpieczeństwa w polskich firmach.

Jednocześnie nie zapominajmy o tym, że Mistrzostwom Kadry BHP towarzyszy element dobrej, motywującej rywalizacji. W I etapie uczestnicy sprawdzają swoją wiedzę odpowiadając na 30 pytań zamkniętych. O ile tutaj wyłonienie najlepszych jest dość proste, o tyle ocena uczestników w II etapie jest znacznie bardziej skomplikowana. Tutaj zmierzą się oni nie tylko z pytaniami zamkniętymi, ale przede wszystkim z zagadnieniami przedstawionymi w formie 5 pytań otwartych. Odpowiedź na nie wymaga rozległej wiedzy, zwłaszcza praktycznej, oraz umiejętności twórczej interpretacji poszczególnych przypadków, oczywiście w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Jako Komisja Konkursowa mamy za zadanie nie tylko czuwanie nad merytorycznym przebiegiem konkursu, ale przede wszystkim ocenę prac i dokonanie wyboru Mistrza Kadry BHP. Jest to ogromna odpowiedzialność i nie lada wyzwanie, jako że – jak pokazały już poprzednie edycje – poziom najlepszych uczestników biorących udział w II etapie konkursu jest niezwykle wysoki. Dlatego też nie ukrywam, że piastowane przeze mnie stanowisko Przewodniczącego Komisji Konkursowej jest dla mnie osobiście wielkim wyzwaniem. Jednocześnie czuję się zaszczycony, że w ten sposób mogę współtworzyć tę jedyną w swoim rodzaju platformę do sprawdzenia wiedzy, a także integracji całej branży bhp wokół idei stałego samodoskonalenia.

Na koniec chciałbym życzyć nam wszystkim, abyśmy potrafili zachować ostrożność i czujność podczas wykonywania codziennych obowiązków, a jednocześnie przykładali szczególną wagę do dokształcania się w tematyce bhp. Mam nadzieję, że V Mistrzostwa Kadry BHP przyczynią się do popularyzacji tej świadomości. Z kolei uczestnikom konkursu życzę, aby podczas rozwiązywania zadań nie zapominali o obowiązujących przepisach, skupili się na analizie opisanych przypadków i zachowali otwarty umysł. Powodzenia!

Marek Maszewski, dyrektor Działu Nadzoru SEKA S.A., przewodniczący Komisji Konkursowej Mistrzostw Kadry BHP

 

Bezpośredni link do konkursu: http://bit.ly/Mistrzostwa_Kadry_BHP