W branży komunalnej w Polsce pracuje kilkaset tysięcy osób. Sektor ten obejmuje wiele obszarów, m.in. dostawę wody, gospodarkę odpadami, dostawy energii czy usługi sanitarno-higieniczne. Pracownicy wykonujący dany zawód narażeni są na liczne zagrożenia, w tym wysokie temperatury i wilgotność oraz m.in. ograniczoną widoczność. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę pracowników jest odpowiednio dobrana i pielęgnowana odzież ochronna.
Bez pracownika branży komunalnej, większość potrzeb mieszkańców nie mogłaby zostać zaspokojona. To oni zajmują się gospodarowaniem ściekami i odpadami, dbają o czystość chodników oraz stan budynków komunalnych. To praca niezwykle wymagająca i potrzebna 7 dni w tygodniu.
To jak niebezpieczna jest praca w usługach komunalnych pokazują dane o wypadkach GUS. Wynika z nich, że od stycznia do września 2023 roku część branży komunalnej – gospodarka wodna i gospodarowanie ściekami i odpadami, to druga branża z najwyższym wskaźnikiem wypadkowości zaraz po górnictwie.
Bezpieczeństwo dzięki widoczności
Wykonywanie prac w branży komunalnej bardzo często wiąże się ze stałym wysiłkiem fizycznym i tworzy zagrożenia spowodowane kontaktem m.in. z instalacjami technicznymi czy uczestnictwem w ruchu drogowym o różnych porach dnia i nocy. W tak niebezpiecznych warunkach pracy bardzo ważna jest odzież ochronna, która skutecznie ochroni pracownika i zwiększy komfort jego pracy.
Tym samym kluczowym wyposażeniem odzieży powinny być elementy odblaskowe. Profesjonalną i spełniającą obowiązujące normy bezpieczeństwa odzież o wysokiej widzialności posiada i dostarcza CWS Workwear. Linia Pro Line High Vis cechuje się materiałem fluorescencyjnym, który gwarantuje widoczność podczas dnia. Z kolei wszyte pasy odblaskowe pozwalają na zapewnienie widoczności w każdych warunkach, niezależnie od aury pogodowej oraz pory dnia. Kolekcja charakteryzuje się także bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, a wybrane artykuły są odporne na deszcz i wiatr.
Należy dodać, że materiały fluorescencyjne i elementy odblaskowe muszą być odpowiednio czyszczone oraz konserwowane. Dlatego, jak podkreśla CWS, specjalista w dziedzinie pielęgnacji i serwisu, oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma sposób, w jaki o nią dbamy. Jedynie profesjonalne pranie, renowacja i regularna kontrola odzieży zapewnia jej użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Co więcej, samodzielne pranie w domu bardzo często obniża właściwości odblaskowe.
Funkcjonalność to podstawa
Pracownik branży komunalnej wykonuje pracę fizyczną, dlatego jego ubiór nie powinien ograniczać ruchów. Dobrym sposobem na zapewnienie swobody w poruszaniu się są wstawki ze streczu. Przydatne są także inne rozwiązania, takie jak duża ilość pojemnych kieszeni, elastycznych wstawek i nakolanników z kieszeniami, które oferuje m.in. CWS.
Zobacz podobne
29 sierpnia, 2024
Jak budować kulturę bezpieczeństwa? – radzi firma PW Krystian
20 sierpnia, 2024
Szkolenie BHP – kluczowy element bezpiecznego zakładu pracy
7 sierpnia, 2024