Zimą warunki na drogach nie sprzyjają kierowcom – jest ślisko, pada deszcz i śnieg. A bezpieczeństwo na drodze, do i z pracy, a także podczas wyjazdów na ferie, jest szczególnie ważne. Przypominamy, że od nowego roku zaostrzono przepisy drogowe, wprowadzono znaczne podwyżki mandatów oraz dłużej obowiązujące punkty karne.


Od 1 stycznia 2022 roku za sprawą m.in. ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu wykroczeń na drogach obowiązują nowe przepisy. Dodatkowo zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, kierowcy muszą liczyć się z nakładaniem większych kar za przekraczanie prędkości. Natomiast na wrzesień planowana jest modyfikacja taryfikatora punktów karnych.

Nacisk na bezpieczeństwo

Zaostrzone kary dotyczą przede wszystkim tych wykroczeń, które są potencjalnie wysoce niebezpieczne i często prowadzą do tragedii. To przykładowo nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy też wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, w tym przejeżdżanie przez tory kolejowe.

Maksymalna grzywna, jaką obciążony może zostać kierowca, wzrosła z 5 do 30 tysięcy złotych. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości np. o 30 km/h należy się mandat w wysokości 800 zł, a ponowne przyłapanie na tym samym wykroczeniu grozi podwojeniem kwoty.

Pracujący „za kółkiem”

Wprowadzona w wielu firmach praca zdalna dla niektórych wiąże się ze spotkaniami online, co może prowadzić do pracowania nawet i podczas jazdy. Rozmowa przez telefon poza tym, że jest zabroniona, to na dodatek nieopłacalna – grzywna wynosi już nie 200, a 500 zł.

Zmiany w Kodeksie ruchu drogowego mają znaczenie również pod kątem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom, które wykonują swoją pracę „za kółkiem”. Istotna jest edukacja pracowników w tym zakresie, aby to nie tylko groźba otrzymania mandatu motywowała ich do zachowania ostrożności na drodze, ale również troska o bezpieczeństwo – swoje i innych.