Jesień, zima i wczesna wiosna to czas nie tylko wczesnego zapadania zmierzchu, ale również niskiej widzialności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Wszędzie tam, gdzie pracownicy wykonują swoje zadania na zewnątrz, powinni być wyposażeni w odpowiedniej klasy odzież ochronną o wysokiej widzialności.

Każda odzież intensywnej widzialności wykonana jest z połączenia materiałów fluorescencyjnych i odblaskowych, dzięki którym użytkownik jest widoczny w sytuacjach, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Kombinacja jaskrawych kolorów i odblaskowych taśm zapewnia bezpieczeństwo zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Oczywiście poza bezpieczeństwem i zwiększoną widocznością, tak jak każda odzież robocza, odzież ochronna HiVis powinna być komfortowa i dobrze się prezentować. – CWS opracowuje swoje kolekcje  na podstawie opinii swoich klientów, dostosowując je do potrzeb użytkowników końcowych – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager Workwear, Poland & EEU w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Nasze kolekcje odzieży wysokiej widzialności charakteryzują się inspirującym i innowacyjnym wzornictwem. Kołnierze w kształcie stójki, funkcjonalne kieszenie i komfortowy krój zapewniają odzieży nowoczesny design, który spotyka się z uznaniem pracowników – dodaje.

Trzy klasy odzieży

Odzież ochronna o wysokiej widzialności dzieli się na trzy klasy, w zależności od przeznaczenia i warunków, w jakich pracują pracownicy.

  • Klasa 1 – ubrania  tej klasy mogą używać pracownicy wszystkich branż, poza tymi, którzy musza poruszać się po drogach (np. budownictwo mieszkaniowe, prace leśne, zewnętrzne magazyny), dotyczy to zatem pracowników wykonujących swoje obowiązki w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdów poruszających się z prędkością nie większą niż 30km/h
  • Klasa 2 – odzież ochronna drugiej klasy przeznaczona jest dla pracowników poruszających się po drogach, gdzie prędkość pojazdów nie przekracza 60 km/h lub liniach kolejowych, ale z zawieszonym ruchem. Charakteryzuje się już obszernymi powierzchniami odblaskowymi
  • Klasa 3 – najwyższa ochrona pracowników na drogach i kolei podczas normalnej eksploatacji tych dróg (w sytuacjach, gdy pojazdy wokół poruszają się z prędkością przekraczającą 60km/h).

Im wyższa klasa ochrony odzieży intensywnej widzialności, tym większa procentowo jej część uszyta być powinna z materiałów fluorescencyjnych oraz tym większa winna być minimalna powierzchnia użytych taśm odblaskowych. Im trudniejsze bowiem warunki (szybszy ruch samochodowy wokół pracowników), tym trudniej o szybką reakcję użytkowników drogi (widoczność pracowników musi być zatem zwiększona, aby zapewnić im bezpieczeństwo).

Wysokiej jakości odzież ochronna musi być w pełni funkcjonalna i może być w miarę możliwości dostosowana do osobistych potrzeb każdego użytkownika. Najlepiej, gdyby posiadała pojemne wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie, wyposażone w specjalne przegródki, które umożliwiają przechowywanie różnych przedmiotów i narzędzi.

Nie tylko widzialność, ale i konserwacja

Trzeba pamiętać, że odzież wysokiej widzialności, pod wpływem działania promieni słonecznych, ale także niewłaściwego prania może utracić swoje właściwości ochronne. Zabrudzona – nie zapewni jej użytkownikowi odpowiedniej widoczności. Dlatego oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni serwis. Z uwagi na jej właściwości oraz stosowane w nich materiały, odzież taka musi być odpowiednio czyszczona i konserwowana. Jedynie profesjonalne pranie i naprawa zapewniają użytkownikom 100% ochronę, podczas gdy takich gwarancji nie daje pranie w domu.

Firma CWS oferuje kompleksową usługę serwisu i konserwacji odzieży ochronnej, która zapewnia pracownikom odpowiednią ochronę, a tym samym bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania odzieży. Kolekcje odzieży wysokiej widzialności CWS dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie tkanin fluorescencyjnych zapewniają optymalną widoczność w ciągu dnia, a dzięki wysokiej jakości pasom odblaskowym użytkownicy są wyraźnie widoczni w ciemności (także po wielokrotnym praniu odzieży). Nasze kolekcje są zgodne z normą europejską ISO 20471 – mówi Ewa Nowak.

Delta HiVis Multiroptect – specjalistyczna odzież o wysokiej widzialności

W przypadku prac prowadzonych w warunkach ograniczonej widoczności, a dodatkowo chrakteryzujących się występowaniem zagrożeń chemicznych, fizycznych, gorącym mikroklimatem czy narażeniem na porażenie prądem pracownik powinien posiadać wysokospecjalistyczną odzież ochroną intensywnej widzialności, taką jak kolekcja Delta High Visibility Multiprotect. Wyprodukowana przez CWS odzież jest trudnopalna, antystatyczna i oferuje ochronę podczas spawania, chroni przed łukiem elektrycznym oraz ciekłymi chemikaliami przy spełnieniu wymagań odzieży ostrzegawczej.