Odzieży roboczej należy, zgodnie z zasadami BHP, używać przy wykonywaniu określonych zawodów. Dotyczy to m.in. lokali gastronomicznych, stołówek, przetwórni żywności, domów opieki nad osobami starszymi, miejsc opieki nad małymi dziećmi czy placówek służby zdrowia. Czy odzież roboczą można prać w domu?
Wyniki badania przeprowadzonego w 2018 roku przez niemieckiego mikrobiologa prof. Lutza Vossebeina z Uniwersytetu w Mönchengladbach w Niemczech potwierdzają, że zabrudzone tekstylia prane w warunkach domowych potrafią być źródłem zakażeń i infekcji. Ignorowanie tego faktu zaś może prowadzić do daleko idących konsekwencji. Problem dotyczy przede wszystkim miejsc, które muszą zachowywać najwyższe standardy higieny, jak: lokale gastronomiczne, stołówki, przetwórnie żywności, domy opieki nad osobami starszymi, placówki służby zdrowia czy miejsca opieki nad małymi dziećmi.
Należy pamiętać, że domowe pralki nie mają możliwości technicznych, aby zapewnić odpowiedni standard serwisu odzieży roboczej. Zazwyczaj nie generują wystarczającej ilości ciepła podczas prania, jak również nie są dostosowane do użytkowania skoncentrowanych środków chemicznych, które są niezbędne, aby wyprana odzież była higienicznie czysta. Energooszczędne cechy nowoczesnych pralek oznaczają, że często programowana temperatura 60 stopni Celsjusza ani nie jest osiągana, ani nie jest wystarczająco długo utrzymywana. Potwierdzają to wyniki badania prowadzone przez Centrum Badań Technologii Tekstyliów, Badań i Zarządzania Jakością w Hochschule Niederrhein na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Mönchengladbach w Niemczech, gdzie monitorowano temperaturę wody w domowych pralkach. W żadnym z przypadków nie osiągnęła ona zaprogramowanych 60 stopni. W jednym z przypadków najwyższą osiągniętą temperaturą było 45 stopni i to jedynie przez 20 minut podczas półtoragodzinnego prania (sic!). Badania prowadzone przez prof. Vossebeina pokazują, jak niedokładne są domowe pralki, bo w istocie przeznaczone są do domowego, a nie profesjonalnego prania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj!
Zobacz podobne
3 października, 2024
Zapraszamy na konferencję ZUS!
23 września, 2024
Zmęczony jak Polak w Pracy: przyczyny, skutki i konsekwencje
19 września, 2024