Poznajcie TOP10 aktualności z branży bhp, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska, które pojawiły się w marcu 2020 roku. Zestawienie przygotował nasz Koalicjant – firma SEKA S.A.

1. WHO: woda z kranu jest bezpieczna
WHO: koronawirusy zostają zniszczone w procesie uzdatniania wody. Wirusy są podatne na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. Zakłady uzdatniania wody w Polsce, informują, że te technologie są powszechnie u nich stosowane.


2. Nie tylko praca może być zdalna – nauka w czasach koronawirusa
Jest cała masa szkoleń, tzw. e-learning, które możemy odbyć w zaciszu swojego domu. W obecnej sytuacji, kiedy wszyscy powinniśmy pozostawać w domach, może to być jedyny sposób, by odbyć szkolenia obowiązkowe lub podnieść swoje kwalifikacje menedżerskie.


3. Poradnik zdalnego nauczania video
Jak opracować szkolenie video, by było profesjonalne i ciekawe?
Przedstawiamy kilka porad:
• być ekspertem – podstawowym wymogiem jest profesjonalizm,
• opracować dokładny plan,
• trafić do odbiorców,
• zadbać o kwestie techniczne.

4. Pracujesz lub uczysz się zdalnie? Pamiętaj o kilku ważnych dla zdrowia zasadach
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków w czasie pracy z komputerem. Właściwa pozycja ciała, odpowiednia wielkość biurka i ustawienie monitora, regularne przerwy w pracy i ćwiczenia rozluźniające – to wszystko wpływa na ograniczanie dolegliwości spowodowanych długą pracą czy nauką przy komputerze.

5. E-learning „Efektywność osobista”
Nie ruszając się z domu możesz poszerzyć swoją wiedzę. E-learning – Efektywność osobista to szkolenie, które pozwoli Ci poznać sposoby rozwijania efektywności indywidualnej poprzez właściwe zarządzanie osobistymi zasobami intelektualnymi oraz emocjonalnymi.

6. Pytania w czasach koronawirusa
Najczęstsze pytania dotyczą postępowania i profilaktyki, a także pracy zdalnej oraz specustawy.
• Przebieg zakażeń koronawirusem jest zróżnicowany.
• Wirusem można się zarazić poprzez kontakt z innym człowiekiem.
• Za wykonywanie obowiązków zdalnie należy się dotychczasowe wynagrodzenie.

7. Stan zagrożenia epidemicznego a stan epidemii – wyjaśniamy pojęcia
14 marca wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a już 20 ogłoszono stan epidemii. Stan zagrożenia zostaje wprowadzony, by zapobiec epidemii, natomiast stan epidemii ogłasza się w momencie, gdy epidemia na danym obszarze już występuje i należy zminimalizować jej skutki.

8. Odpady komunalne nie będą sortowane?
Klaster chce ochronić pracowników sortowni przed zarażeniem się koronawirusem. Zrzeszający ponad 100 członków Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu –Krajowy Klaster Kluczowy uważa, że obecna sytuacja wymaga pilnego wprowadzenia działań zapobiegawczych również
w branży gospodarki odpadami.

9. Nowe przepisy przeciwpożarowe dla składowisk śmieci
4 marca br. weszło w życie nowe Rozporządzenie ws. wymagań ppoż. dla składowisk śmieci. Zgodnie z rozporządzeniem do zbierania, magazynowania lub przetwarzania stałych odpadów palnych należy wyznaczyć odrębną strefę pożarową PM, oddzieloną pasami wolnego terenu lub elementami oddzielenia przeciwpożarowego.

10. Potrzeby szkoleniowe HR
SEKA S.A. zaprasza do wypełnienia anonimowej ankiety! Ankietę kierujemy do przedstawicieli: działów HR, Kadr i Płac oraz wszystkich, którym bliskie są tematy zarządzania zasobami ludzkimi. Celem jest zbadanie aktualnych potrzeb szkoleniowych w zakresie miękkiego i twardego HR.