Szanowni Państwo, 

niezmiernie mi miło, że po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią, Koalicja Bezpieczni w Pracy zorganizowała kolejną – już VI – edycję Mistrzostw Kadry BHP. Jako przewodniczący, wraz z pozostałymi członkami Komisji Konkursowej, dołożyłem wszelkich starań, aby ta długo wyczekiwana edycja była na co najmniej tym samym poziomie, co w latach ubiegłych. Podczas 48 godzin do I etapu przystąpiło 200 osób, a łącznie wzięło w nim udział prawie 700! To przykład, że BHP w Polsce ma swoich pasjonatów, niekiedy niezwiązanych zawodowo z tą branżą – co cieszy mnie podwójnie. Dzięki temu, że jako Koalicja docieramy do tak wielu osób, popularyzujemy zagadnienia BHP wśród różnych grup odbiorców. Wierzę, że między innymi w ten sposób możemy mieć realny wpływ na poprawę standardów bezpieczeństwa w polskich firmach. Branża, ze względu na swoją dynamikę – co udowodniła chociażby pandemia – stale stoi przed wyzwaniem aktualizowania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji i nieustannego przypominania, zarówno pracownikom i pracodawcom, o przepisach i zasadach bezpiecznej pracy. Myślę, że po dwóch trudnych latach życia w nowym trybie – pracy zdalnej, zwiększonego dbania o higienę czy stosowania zasady odległości, ranga zawodu BHP-owca, jak i samej dziedziny, idzie w dobrym kierunku. Co nie zmienia faktu, że wiele jeszcze przed nami. 

Mistrzostwa Kadry BHP, to poza edukacją i możliwością sprawdzenia swojej wiedzy, również szansa na rywalizację, oczywiście motywującą. W I etapie uczestnicy odpowiedzieli na 30 pytań zamkniętych, a następnie 20 osób z najlepszym wynikiem dostało się do II etapu – bardziej szczegółowego i trudniejszego. Uczestnicy oprócz pytań zamkniętych, musieli odpowiedzieć także na 5 pytań otwartych, które wymagały rozległej i praktycznej wiedzy. Naszym zadaniem oprócz czuwaniem nad merytorycznym przebiegiem konkursu, była ocena wszystkich prac i zdecydowanie, kto zostanie Mistrzem Kadry BHP. To niezwykle trudne zadanie, które wymagało od nas pełnej odpowiedzialności – a co udowodniły wszystkie poprzednie lata, poziom etapu II jest bardzo wysoki. Dlatego też nie ukrywam, że przewodniczenie Komisji Konkursowej było dla mnie osobiście wielkim wyzwaniem. To jednocześnie ogromny zaszczyt i przyjemność, szansa na dyskusję z pozostałymi ekspertami w tej dziedzinie. To również okazja do współtworzenia jedynej w swoim rodzaju inicjatywy z zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa w Polsce. 

Chciałbym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji konkursu bardzo podziękować. To był intensywny czas, przede wszystkim dla Komisji, ale także dla pozostałych Koalicjantów. Cieszymy się, że inicjatywę chętnie wsparły najważniejsze instytucje państwowe związane z tematyką bezpieczeństwa pracy oraz istotne media branżowe. Przede wszystkim jednak dziękuję osobom, które wzięły udział w Mistrzostwach, chętnie poszerzając wiedzę i podnosząc kwalifikacje w tej ważnej i potrzebnej branży. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, a nam i Państwu życzę, abyśmy potrafili zachować ostrożność i czujność wykonywania codziennych obowiązków, a przy tym stale się rozwijali i przykładali wagę do ciągłego doszkalania w dziedzinie BHP. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasza inicjatywa będzie cieszyła się takim samym powodzeniem – a może nawet większym! 

Ryszard Szefler, Regionalny Kierownik Sprzedaży kategorii Środków Ochrony Indywidualnej MILWAUKEE® w Europie Środkowej i Wschodniej, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy i przewodniczący Komisji Konkursowej Mistrzostw Kadry BHP.