W zakładzie CWS w Dąbrowie Górniczej już od kilku lat nie doszło do żadnego wypadku. Przyczyniła się do tego przede wszystkim wspólna praca menagerów i pracowników. W efekcie w styczniu br. CWS Workwear obchodził 1000 dzień bez wypadku. To ogromny sukces, do którego powinny dążyć wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce. Jak go osiągnąć?

W firmach produkcyjnych bardzo często dochodzi do wypadków. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie pracownika do pracy oraz edukacja. Tym bardziej, że zgodnie z wynikami GUS najczęstszą przyczyną wypadku przy pracy, co roku jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Przykładem dążenia do jak najbezpieczniejszych warunków pracy jest firma CWS Workwear, odpowiadająca za dostarczanie, serwis oraz pranie odzieży ochronnej i roboczej. W efekcie w zakładzie CWS w Dąbrowie Górniczej od kilku lat nie doszło do wypadku. A nie zawsze tak było – kiedyś wypadki zdarzały się m.in. poprzez nieprawidłową obsługę maszyn oraz fakt, że niektóre z nich były stare i zużyte. Co za tym idzie pracownicy doznawali głównie urazów rąk.

Miej pewność, że wszystkie urządzenia działają prawidłowo

Od tamtego czasu w zakładzie CWS Workwear w Dąbrowie Górniczej wiele się zmieniło, tak aby wyeliminować przyczyny wypadków, m.in. stare pralnice zamieniono na nowe, dużo bezpieczniejsze urządzenia.

Ponadto, poprzez motywację i uświadamianie pracowników, wszyscy w CWS przykładają dużą uwagę do tego, w jakich warunkach pracują. To właśnie sami pracownicy organizują audyty bhp, które polegają na sprawdzaniu bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Z „check listą” w ręku, pracownicy przeglądają ciągi komunikacyjne, sprawdzają czy jest porządek na hali, czy towar jest bezpiecznie składowany. Celem firmy jest, aby pracownicy również sami zgłaszali potencjalne zagrożenia wśród swoich stanowisk.

Edukacja jest najważniejsza

Co za tym idzie w dążeniu do ograniczenia wypadków bardzo ważną rolę odgrywa sama edukacja – konsekwentna i interesująca. Brygadziści CWS prowadzą liczne szkolenia, pokazując jak prawidłowo używać dostępnych urządzeń np. prowadzić kontener.

Niestety temat BHP nie zawsze bywa interesujący dla pracowników. W odpowiedzi na to wyzwanie organizowane są codzienne spotkania odpowiadające na realne przypadki. Tym samym w CWS omawiane są np. zagrożenia związane z obsługą maszyn, czy występowanie zdarzeń potencjalnie wypadkowych. Wówczas też każdy pracownik może podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Czy widział sytuacje lub miejsca, które mogą być potencjalną przyczyną wypadku lub zdarzenia potencjalnie wypadkowego.

Warto zwrócić uwagę, że poprzez takie spotkania, jako kierownictwo nie tylko uczymy i uświadamiamy pracowników, ale również inspirujemy się i uważnie słuchamy sygnałów od pracowników. W CWS na podstawie zebranych informacji od pracowników rozpisywane są kategorie zagrożeń, a następnie przygotowywane są odpowiednie działania.

CWS inspiruje do poprawy BHP. Jak? Poprzez minutki dla bezpieczeństwa! 

W trakcie spotkań zespołowych w zakładzie CWS od pewnego czasu przedstawiane są również minutki dla bezpieczeństwa. Nie tylko urozmaica to spotkania pracownicze, ale i pozwala reagować na aktualne wyzwania i wspólnie rozwiązywać problemy. A od lat mówimy, że najważniejszy w zapewnieniu bezpieczeństwa jest słuchanie pracownika.

Doceniaj i motywuj!

Warto doceniać pracowników, którzy w swojej codziennej pracy przykładają uwagę do tego, aby była wykonywana bezpiecznie – nie tylko przez nich, ale i przez pozostałych. W zakładzie CWS Workwear w Dąbrowie Górniczej na 1000 dni bez wypadku przygotowano formalne spotkanie z załogą i oficjalne podziękowanie za osiągnięty wynik. Wcześniej w 2023 r. równie hucznie obchodzono 800 dni bez wypadków. Teraz, każdy dzień jest dla pracowników swego rodzaju wyzwaniem i dążeniem do wspólnego celu – aby takich dni było jak najwięcej!

Takie spotkania są również dobrą okazją do omówienia spostrzeżeń, potencjalnych zagrożeń. Tym samym załoga CWS przyjrzała się i omówiła wraz z pracownikami przyczyny wypadków, które miały miejsce w ciągu ostatnich 10 lat.

Poniżej przedstawiamy tematy w minutkach dla bezpieczeństwa przygotowane dla CWS.