Bezpieczeństwo w pracy to nie wszystko. Równie istotna jest bezpieczna droga do pracy. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany w Kodeksie drogowym, które dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców. Wejdą one w życie już w najbliższy wtorek, 1 czerwca.

Zmiany dotyczące pieszych

  1. Pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem.
  2. Pieszy wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.
  3. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy będzie miał zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Zmiany dotyczące kierowców

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.
  2. Dopuszczalna prędkość pojazdów obszarze zabudowanym zostanie zmniejszona do 50 km/h niezależnie od pory dnia. Obecnie w godzinach nocnych dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h.
  3. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu – ma on być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd.