CWS-boco to międzynarodowa firma obecna na polskim rynku od 1995 roku. Posiada dwie marki serwisowe: CWS – oferującą rozwiązania umożliwiające zapewnienie czystości w budynkach firmowych, komercyjnych i instytucjach publicznych oraz markę boco, która świadczy usługi z zakresu wynajmu oraz serwisu odzieży roboczej.

Spółka CWS-boco działa na terenie całego kraju, obsługując zarówno duże obiekty przemysłowe, sieci handlowe, jak i małe zakłady pracy. Świadczy usługi dla blisko 5,5 tys. klientów w Polsce i zatrudnia około 450 pracowników. Posiada kilkanaście biur na terenie całego kraju oraz trzy nowoczesne zakłady pralnicze zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej, Międzyrzeczu i Łodzi.

W sierpniu 2014, CWS- boco Polska modernizując swój proces technologiczny, przeniosła dotychczasowy zakład pralniczy w Łodzi z ul. Elektronowej do nowego kompleksu biurowo-usługowego przy ul. Rokicińskiej. Na 6tys. m2 powstał jeden z najbardziej innowacyjnych i wydajnych obiektów pralniczych w Europie. Można w nim poddawać procesowi czyszczenia około 12 ton odzieży i ręczników równocześnie.
Nowa inwestycja CWS-boco to doskonały przykład połączenia nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, z wymogami prawnymi z zakresu BHP i potrzebami pracowników w obszarze poprawy bezpieczeństwa i komfortu w pracy.

Centralny magazyn chemiczny i automatyczne stacje dozujące

CWS-boco Polska jako firma wyspecjalizowana w wynajmie i serwisie odzieży roboczej, zużywa rocznie 10 tys. litrów środków piorących. W większości są one kwalifikowane jako substancje niebezpieczne, które przy bezpośrednim kontakcie stanowią zagrożenie dla zdrowia pracownika. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony pracowników, przed tego typu zagrożeniami jest ograniczenie do minimum liczby osób narażonych na kontakt z chemikaliami.
W poprzedniej pralni przemysłowej firmy detergenty dostępne były na terenie zakładu tylko w ilości niezbędnej do zapewnienia ciągłości procesu prania(zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). W praktyce sprowadzało się to obecności blisko 20 dozowników z środkami chemicznymi na sali, w której przebywali ludzie. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, w przypadku awarii czy niekontrolowanego wycieku, taka organizacja procesu mogła stanowić zagrożenie skażenia środowiska pracy.

Aby zredukować tego typu ryzyko do minimum, firma CWS-boco Polska w nowym zakładzie pralniczym zainwestowała w budowę centralnego magazynu chemicznego, wyposażonego w automatyczne stacje dozujące. Jest to pomieszczenie o powierzchni 65 m2, z wbudowanym w podłodze zbiornikiem zabezpieczającym przed ewentualnym wyciekiem do środowiska szkodliwych substancji. Jest ono specjalne wentylowane i co najważniejsze fizycznie oddzielone od pralni, w której pracują ludzie. Jego główną rolą jest przeładunek i przechowywanie środków piorących w oryginalnych zamkniętych opakowaniach.

Ponadto magazyn chemiczny został wyposażony w najbardziej nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system dozowania środków piorących. Dzięki temu rozwiązaniu czynności wymagające kontaktu ludzi z chemikaliami zostały ograniczone jedynie do podłączenia dwa razy w tygodniu sond do opakowań zbiorczych. Przy tak przeorganizowanym procesie dozowania środków piorących, liczbę techników mających kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami zredukowano do 4 osób.

Adaptacja urządzeń i ergonomia pracy

Firma nie poprzestała jednak tylko na ograniczeniu liczby pracowników mających kontakt z środkami chemicznymi. W ramach poprawy bezpieczeństwa i komfortu pracy osób odpowiedzialnych za przeładunek detergentów, CWS-boco Polska zainwestowała w specjalnie przystosowany wózek do przewożenia opakowań zbiorczych chemikaliów, o pojemności 200 l. Urządzenie zostało wyposażone w obręcze zaciskowe, które wspomagają i ułatwiają podnoszenie załadunku. Dzięki temu usprawnieniu technologicznemu, ryzyko uszkodzenia opakowania w transporcie na skutek upadku zostało praktycznie wyeliminowane.

W nowym obiekcie zastosowano również szereg rozwiązań z zakresu poprawy ergonomii pracy. Jednym z najważniejszych była budowa konstrukcji podwyższającej dla wszystkich pralnic. Szacuje się, iż w ciągu tylko jednej zmiany pracownik CWS-boco Polska, około 30 razy wkłada lub wyjmuje ponad 20 kg wsad prania. Zastosowanie 20 cm stelażu znacznie zmniejszy obciążenie kręgosłupów osób odpowiedzialnych za codzienny załadunek i rozładunek. Ponadto w nowym zakładzie wózki służące do transportu odzieży i ręczników są przesuwne, a ich wysokość dostosowana została do wymiarów antropometrycznych pracowników pralni.

Przyjazne oznakowanie obiektu

Akty prawne, które dotyczą instrukcji BHP skupiają się na konieczności ich opracowania, udostępnienia pracownikom i tego, co mają zawierać. Nie regulując precyzyjnie, gdzie muszą być umieszczone, pozostawiają tę decyzję w gestii pracodawcy. Zgodnie z przepisami instrukcje powinny być przede wszystkim zrozumiałe dla pracowników. Ponadto muszą one opisywać czynności, które należy podjąć przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy, a także definiować bezpieczne sposoby wykonywania swoich obowiązków oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Zatrudnieni w CWS-boco mają oczywiście dostęp do wszystkich wymaganych prawem dokumentów, które wywieszone są na hali produkcyjnej. Ponieważ jednak umysł człowieka lepiej przyswaja informacje, która są podane w atrakcyjnej formie (obraz zapamiętywany jest 60 tysięcy razy szybciej niż słowo), CWS-boco Polska zdecydowało się dodatkowo wyposażyć swój nowy obiekt w dedykowany system oznakowania wizualnego.
Na potrzeby nowego centrum operacyjnego przy ul. Rokicińskiej zaprojektowano specjalne dedykowane znaki informacyjne. Przed opracowaniem tablic, przeanalizowane zostały nie tylko obowiązujące w firmie procedury, ale także przyczyny wcześniejszych wypadków. I tak powstało oznakowanie informujące zarówno konieczności mycia rąk, używania rękawiczek orazinnych środków ochrony indywidualnej, ale też znaki zakazu biegania.
Za pomocą piktogramów firma przypomina pracownikom sortującym odzież o obowiązku stosowania jednorazowych rękawic ochronnych, technikom o konieczności zachowania ostrożności podczas remontu maszyn i urządzeń, pracownikom produkcji o obowiązku dezynfekcji rąk. Niewątpliwą zaletą stworzonego systemu wizualnego jest dostępność do najważniejszych informacji na każdym stanowisku pracy.

Proste sposoby poprawiania komfortu pracy

Kolejnym ponadstandardowym rozwiązaniem zastosowanym w nowej inwestycji CWS-boco, było wyposażenie pracowników działu produkcji, wykonujących długotrwałą pracę w pozycji stojącej w maty antyzmęczeniowe. Urządzenia te znacząco zmniejszają napięcie mięśni nóg i pleców, poprawiają krążenie i chronią stawy. Ponadto w obiekcie przy ulicy Rokicińskiej zastosowano otwierane świetliki, które poza dostarczeniem odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniach, zapewnią pracownikom dostęp do świeżego powietrza.