Trwający obecnie okres zimowy wiąże się z koniecznością zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży, chroniącej przed zimnem, wiatrem i opadami atmosferycznymi. Jednocześnie, równie ważne jest zapewnienie poczucia komfortu, ponieważ wpływa on pozytywnie na samopoczucie, bezpieczeństwo i efektywność pracowników.

Obowiązek pracodawcy

To na pracodawcy leży odpowiedzialność dbania o bezpieczeństwo pracowników podczas okresu zimowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy par. 45 pkt 4 wskazuje, że pracodawca powinien stworzyć warunki pracy poza pomieszczeniami, które chronią pracowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym opadami i niską temperaturą. Najważniejszym elementem takiej ochrony jest właśnie odpowiednia odzież.

O tym w jaki sposób powinien być ubrany pracownik decydują takie czynniki jak czas wykonywania czynności oraz środowisko pracy. Dobrze jest uwzględnić także indywidualne potrzeby i uwarunkowania pracownika. Przy pracach wymagających długiego przebywania na otwartej przestrzeni niezbędna jest odzież zimowa chroniąca przed wychłodzeniem organizmu oraz opadami.

Ubiór warstwowy

Nawet najlepsza kurtka zimowa nie będzie stanowiła skutecznej izolacji przed zimnem, jeśli pracownik nie założy pod nią odpowiedniego ubrania. Najlepszym sposobem na utrzymanie ciepła jest ubieranie się „na cebulkę”. Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna, która pomoże w zachowaniu prawidłowej temperatury ciała oraz będzie chronić przed nadmiernym poceniem się. Takie właściwości posiada np. bielizna termoaktywna firmy Krystian, która zapewnia komfort przez cały dzień. Wykonana z dzianiny, czerpie swoją inspirację z odzieży sportowej, zapewniając utrzymanie stałej temperatury ciała oraz oddychalność.

Kolejną warstwą powinna być odzież, która jak najskuteczniej utworzy i utrzyma ciepło. Ważne, aby ta część ubioru została właściwie dopasowana do ciała. Jednocześnie nie może być za ciasna i ograniczać ruchów pracownika. Przykładem takiej odzieży może być bluza polarowa lub bluza dzianinowa Krystiana.

Najważniejsze, aby zatrudniony nie wychłodził się oraz miał poczucie komfortu podczas wykonywania prac na powietrzu. Dlatego ostatnia warstwa powinna służyć przede wszystkim ochronie przed opadami czy też wiatrem. Kurtki spełniające wymogi są oznaczone normą EN 343 oraz EN 14058, czyli artykuły posiadające właściwości wodoodporne oraz utrzymujące właściwą temperaturę ciała. Odzież firmy CWS z serii Profi Line Outdoor idealnie nadaje się do korzystania podczas trudnych warunków zimowych. W kurtkach z tej serii znajduje się mikroporowata membrana GORE-TEX, która nie pozwala, aby woda oraz wiatr przedostały się do pozostałych warstw odzieży. Z kolei powstały w wyniku wysiłku pot zostaje z łatwością odprowadzony na zewnątrz. W miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie umieszczona jest specjalna tkanina, która ma za zadanie jeszcze lepiej ochronić pracownika w chłodne dni.

Dobrze serwisowana odzież nie traci właściwości

Zgodnie z rozdziałem IX Kodeksu Pracy, dotyczącym środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, to właśnie pracodawca odpowiada za odzież swoich pracowników. Musi zapewnić, żeby była nienaganna pod względem higienicznym i funkcjonalnym przez cały okres użytkowania, nawet jeśli konieczne są naprawy lub wymiana.

Samodzielne zarządzanie odzieżą roboczą czy ochronną, wymaga zarówno znajomości przepisów jak i wiedzy, jak należy ją pielęgnować. Ze względu na m.in. czasochłonność i specyfikę procesu, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu wynajmu odzieży roboczej i ochronnej, który oferuje np. firma CWS.

Na czym taki serwis polega? Przede wszystkim obejmuje pomoc przy doborze dopasowanej do stanowiska i branży odzieży, spełniającej odpowiednie normy. Dedykowane są zestawy odzieży dla każdego pracownika na każdy dzień tygodnia. Brudna odzież jest regularnie odbierana, następnie prana w zaawansowanych technologicznie pralniach zgodnie z określonymi standardami i procesami. Odzież sprawdzana jest pod względem technicznym i jeśli jest taka potrzeba, naprawiana. Następnie czysta i bezpieczna, dostarczana jest do szafki pracownika.

Odzież ochronna, która jest nieprawidłowo konserwowana, prana w nieodpowiednich detergentach, w zbyt wysokiej temperaturze lub prana wielokrotnie, powyżej zakładanej przez producenta liczby prań, czy też naprawiana przy pomocy nieoryginalnych materiałów, traci swoje funkcje ochronne i nie jest bezpieczna dla użytkownika, co zwiększa ryzyko wypadku w miejscu pracy.

W niektórych branżach obowiązują specjalne wymogi higieniczne – również podczas prania odzieży ochronnej. Wszystkie pralnie CWS w Polsce posiadają certyfikaty zarządzania higieną i jakością według RABC (Risk Analysis and Control System Biocontamination) zgodnie z normą DIN EN 14065 i ISO 9001, co zapewnia stałą i wysoką jakość usług.