Wraz z początkiem wiosny rozpoczynamy liczne prace w ogrodzie. Ważne jest, aby podczas nich priorytetowo traktować bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko wypadków czy obrażeń. Niezbędne mogą okazać się środki ochrony indywidualnej – takie jak okulary ochronne, czy rękawice. O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście BHP w ogrodzie?
Odpowiedni ubiór
Bardzo ważne jest dostosowanie ubioru do aktualnej pogody oraz warunków pracy. Przed zadrapaniami lub ukąszeniami dobrze ochronią długie spodnie, a w razie intensywnego słońca warto założyć długi rękaw i coś na głowę. Co więcej, do pracy w ogrodzie warto nosić odzież bez wystających elementów – łatwo mogą się o coś zahaczyć lub zostać wciągnięte do wnętrza pracującej maszyny.
Stosuj sprzęt ochronny
Podczas pracy w ogrodzie ważne jest odpowiednie wyposażenie w środki ochrony indywidulanej. To m.in. solidne buty o dobrej przyczepności czy rękawice chroniące ręce przed skaleczeniami, kolcami i innymi zagrożeniami. Jeśli korzystasz z narzędzi elektrycznych lub kosiarek, pamiętaj również o ochronie oczu i uszu. Natomiast podczas cięcia roślin nie zapomnij o ochronie głowy.
Bezpieczne korzystanie z narzędzi
Zawsze używaj narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem i przestrzegaj instrukcji producenta. Sprawdź je przed użyciem – m.in. mocowanie wszystkich elementów. Ostre narzędzia należy trzymać poza zasięgiem dzieci, a gdy nie są używane, należy je przechowywać w bezpiecznym miejscu.
Uważaj na środki chemiczne
Podczas pielęgnacji roślin używamy różnych preparatów, które stanowią dla nich ochronę przed chorobami i szkodnikami. Te substancje chemiczne nie pozostają jednak obojętne również względem ludzkiego zdrowia – mogą powodować alergie, poparzenia skóry czy uszkodzenie wzroku. Należy więc zabezpieczyć się odpowiednim strojem – np. kombinezonem, okularami, rękawicami. Na usta warto zakładać również maseczkę, a od razu po zakończeniu czynności umyć ręce.
Podnoś się prawidłowo
Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, takich jak worki z ziemią lub donice, ważne jest stosowanie odpowiednich technik podnoszenia, aby uniknąć urazów pleców lub mięśni. Podnoś się za pomocą nóg, a nie pleców i unikaj skręcania ciała podczas podnoszenia.
Nawet w przypadku przestrzegania powyższych zasad BHP, warto zadbać, aby podczas wykonywania trudnych czynności np. na drabinie, była obecna druga osoba, która w razie potrzeby zapewni pierwszą pomoc.
Zobacz podobne
21 stycznia, 2025
Nowy przewodniczący Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy
20 grudnia, 2024