Autor: Adam Mikoś, Kierownik Działu BHP w DHL Parcel Polska, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy

25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który ma przypominać o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. W czerwcu weszły w życie przepisy, które dają bezwzględne pierwszeństwo pieszemu na pasach. Rząd planuje dalsze zmiany w Kodeksie drogowym, wzrosną m. in. kary za przekraczanie dozwolonej prędkości. To dobry czas na edukację pracowników, którzy do wykonywania swoich obowiązków służbowych wykorzystują auta.

Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że tradycyjnie miesiące wakacyjne charakteryzują się dużą liczbą wypadków. Ze statystyk KGP wynika, że od początku wakacji miało miejsce ponad 170 wypadków śmiertelnych. To pokazuje, jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Surowsze kary dla pijanych kierowców

Już wkrótce nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów ruchu drogowego. Zmiany mają przewidywać m.in. wprowadzenie nawet 5 tysięcy złotych mandatu za przekroczenie prędkości oraz zaostrzenie kar w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Przepisy mogą zostać przyjęte jeszcze w tym roku.

Nie będą to pierwsze zmiany w Kodeksie drogowym w ostatnim czasie. 1 czerwca weszło w życie ograniczenie dopuszczalnej prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia,  zakaz tzw. „jazdy na zderzak” na autostradach i drogach ekspresowych oraz pierwszeństwo pieszych na przejściach.  

Kiedy jazda samochodem to też praca

Zmiany w Kodeksie ruchu drogowego mają znaczenie również pod kątem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom, które wykonują swoją pracę „za kółkiem”. Dla DHL Parcel temat bezpieczeństwa jest priorytetem. Na zagadnienie to patrzymy bardzo szeroko – nie tylko przez pryzmat zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w biurach czy magazynach, ale również w odniesieniu do osób, które kierują pojazdami.

Nasi Kurierzy przed rozpoczęciem pracy przechodzą szkolenia w ramach „Szkoły Kuriera” gdzie omawiane są liczne kwestie dotyczące bezpieczeństwa i zachowania ostrożności w ruchu drogowym. Podczas dedykowanych szkoleń edukujemy kurierów nie tylko z tematyki bezpiecznej jazdy, ale także z zasad udzielenia pierwszej pomocy i zachowania w szczególnych sytuacjach, z jakimi mogą spotkać się w trasie. Ponadto dokładamy wszelkich starań, aby szerzyć ideę bezpiecznej jazdy i edukować społeczeństwo w tym zakresie. W tym celu zorganizowaliśmy konkurs grantowy „Bezpiecznie z DHL” w którym przeznaczyliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 50.000 złotych dla projektu, który w naszej opinii znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.