Upały dają się nam we znaki. Wysokie temperatury mogą skutecznie do pracy zniechęcić i obniżyć naszą efektywność. Przepisy przewidują jednak i takie sytuacje. Gdy żar leje się z nieba, a warunki pracy stają się coraz bardziej dokuczliwe, to na szefie spoczywa odpowiedzialność za stan i zdrowie pracowników. Bezpłatne napoje, odpowiednia wentylacja czy przerwy w pracy – przepisy dość jasno precyzują, jak powinien w takich sytuacjach zachować się pracodawca. Wiele też zależy od jego dobrej woli. Jeżeli nie wypełnia swoich obowiązków, może mu grozić kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w upalne dni jest dostarczenie bezpłatnych napojów. Osoby pracujące na zewnątrz powinny je dostać, gdy temperatura powietrza przekroczy 25 st. C. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku pracodawca musi dostarczyć napoje, gdy słupek rtęci w biurze przekroczy 28 st. C. Zazwyczaj będzie to woda. Nie ma bowiem obowiązku zapewnienia np. soków czy napojów gazowanych. Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, przez całą zmianę, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

W przepisach BHP brakuje określenia optymalnej czy maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Z pomocą przychodzą jednak przepisy budowlane, w których zastosowane temperatury obliczeniowe dla pomieszczeń pracy biurowej – 20 st. C – odpowiadają w przybliżeniu optymalnym temperaturom w pomieszczeniach pracy. Latem, gdy pracownicy ubierają się lżej, temperatura powinna być nieco wyższa (22-24 st. C). Dlatego pracodawca powinien pomyśleć o odpowiedniej wentylacji. Wiele budynków nadal ma z nią problem. Coraz częściej firmy stawiają na klimatyzację, choć takiego obowiązku nie mają. Mają za to obowiązek jej okresowej konserwacji, czyszczenia i odgrzybiania. Firma może też wybrać tańszą opcję i zainwestować w wiatraki czy wentylatory. W oknach powinny być rolety lub żaluzje.

Jeśli temperatury są wyjątkowo uciążliwe, pracodawca może zdecydować o skróceniu czasu pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw. Dobrym rozwiązaniem może być też praca zdalna. Zależy to jednak tylko i wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Nie ma on wówczas prawa do obcięcia pensji. Co istotne, jeśli temperatura pomieszczenia przekracza 30 st. C, nie mogą pracować młodociani oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia.

Źródło: Bussines Insider Polska